دانلود پروژه ترانسفورماتور های مخصوص (جوشکاری و مبدل فاز)


ترانسفورماتورهای مخصوص به دو گروه اصلی ترانس های جوشکاری و ترانس های مبدل فاز (تبدیل کننده فاز) تقسیم میشوند.
ترانس های جوشکاری خود شامل دو دسته جوش با قوس (شعله) و جوش نقطه ای میشود.در تبدیل فاز توسط ترانس های مخصوص در این پروژه تبدیل سه فاز به شش فاز و تبدیل سه فاز به  دوازده فاز بحث شده و به طور کامل توضیح داده شده است.

جوش با قوس (شعله):

برقراری قوس الکتریکی (آرک-arc) بین دو سر یک فلز ، آنچنان حرارتی درمحل ایجاد می کند که دو سر فلز را به دمای ذوب می رساند وباعث جوش خوردن دو سر فلز می گردد.اگر از جریان مستقیم برای تولید قوس الکتریکی استفاده شود جوشکاری را جوش DC و اگر از جریان متناوب استفاده شود ، جوشکاری را جوش AC می گویند.جوشکاری با قوس به دو گروه جوشکاری با جریان مستقیم و جوشکاری با جریان متناوب تقسیم میشود.

1- جوشکاری جریان مستقیم

در جوشکاری جریان مستقیم، چون جریان الکتریکی همواره در یکسو جاری می شود (از الکترود به قطعه کار یا از قطعه کار به الکترود) . هیچ وقت مقدار آن به صفر نمی رسد. لذا کیفیت جوشکاری نسبت به جوشکاری جریان متناوب بهتر است.

کاربرد:

از جوش DC در موارد حساس و دقت فراوان از قبیل جوش بدون درز، جوشکاری لوله های گاز رسانی، جوش سیلندرهای گاز و … استفاده می شود.

2- جوشکاری جریان متناوب

جوشکاری جریان متناوب نیز به کمک ترانسفورماتور های یک فاز و سه فاز انجام می شود. برای ایجاد قوس الکتریکی برای الکترود های معمولی ، ولتاژی در حدود 50 تا 85 ولت (بستگی به ضخامت قطعه کار و الکترود) لازم است، پس از آنکه قوس الکتریکی برقرار گردید، ولتاژ حدود 16 الی 35 ولت برای تداوم قوس الکتریکی کفایت می کند.. نسبت دو ولتاژ بی باری و بارداری در محدوده 3 تا 4 است.

جوشکاری با نقطه (نقطه جوش)

نقطه جوش که به جوش مقاومتی نیز معروف است ،  در مواردی به کار می رود که بخواهیم چند نقطه از دو قطعه (معمولا ورق یا تسمه) به هم اتصال دهیم .بنابراین در نقطه جوش جوش یکسره مد نظر نمی باشد.

در طرز کار دستگاه نقطه جوش می توان گفت که عبور جریان شدید در زمان معین و کوتاه سبب می شود در محل تماس فک های دستگاه جوش با قطعه کار گرمای شدیدی تولید شود و آن محل را ذوب کرده ، ترکیب فلزی در محل ایجاد کند و دو قطعه کار را به صورت نقطه ای به هم جوش دهد.

ترانس نقطه جوش_[wikipower.ir]

یکی از پارامترهای موثر در نقطه جوش مقاومت الکتریکی و دیگری مقاومت حرارتی آن است ، که بدین علت به این نوع جوشکاری جوشکاری مقاومتی نیز می گویند.

در جوشکاری نقطه جوش ، مقدار جریان و زمان عبور آن دو عامل اصلی می باشند که باید تغییرات هر دو عامل ، قابل دسترس باشد. مقدار جریان را با تغییر تعداد دور سیم پیچ اولیه تنظیم می کنند. زمان عبور جریان را به وسیله تایمر کنترل می کنند.

ترانسفورماتورهای شش فازه و دوازده فازه :

امروزه اتصالات شش فازه و دوازده فازه بیشتر در تغذیه سوپاپ های الکترونیک از قبیل دیودهای قدرت و تریستورها جهت یکسوسازی جریان های متناوب مورد استفاده قرار می گیرند. همینطور برای دست یابی به یک عمل یک طرفه کردن جریان ها به طور کاملا صاف گاهی دو دستگاه سه فازه یا شش فازه و یا دوازده فازه را به وسیله  سیم پیچی به نام سیم پیچی بین فاز یا سیم پیچی تعدیل به همدیگر ارتباط می دهند.

ترانسفورماتورهای 12 فازه  از ترانسفورماتورهای 6 فازه که روی هرستون 4 بوبین پیچیده می شود تشکیل می گردند.بوبین ها ازطرف ستاره بصورت زیگزاگ مضاعف مطابق شکل زبر سربندی می شوند.این .ترانسفورماتورها در صنعت یکسوسازی جریان متناوب بکار می روند.

——-w————i——-——-k———–i———

      رمز عبور فایل :  www.wikipower.ir

      حجم :  5   MB

      اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———

مطالب مرتبط ....

دانلود مقاله اتوترانسفورماتور،ترانس جوش و نقطه جوش... در این مطلب میخوام ابتدا مختصری راجع به اتوترانس بگم و در ادامه فایلی که  دوستان عزیزم آقایان مهربانی و منتظمی (پروژه درس ماشین مخصوصشون بوده) رو برات...

مطالب مرتبط با دانلود پروژه ترانسفورماتور های مخصوص (جوشکاری و مبدل فاز)

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.