پایان نامه خازن گذاری و شبیه سازی آن توسط نرم افزار digsilent


پروژه حاضر تحت عنوان خازن گذاری در سیستم های قدرت و شبیه سازی آن توسط نرم افزار digsilent آماده گردیده است.در این پروژه طراحی بانک خازنی بهینه از دیدگاه اقتصادی برای شبکه و پست هایی که از یکسوکننده ‌های زیادی استفاده می‌شود و مقادیر قابل توجهی هارمونیک‌های ولتاژ و جریان تولید می‌شوند صورت پذیرفته است. این موضوع به همراه تغییرات بار (که از مشخصات هر شبکه الکتریکی می‌باشد) ما را بر آن داشت که اثر این دو پارامتر را بر روی خازن مدل کنیم و در طراحی بانک خازنی که شامل تعیین ظرفیت خازن و نوع آرایش پله‌های بانک خازنی است، لحاظ کنیم.

تغییر تعداد پله‌های بانک خازنی همگام با تغییرات بار موجب شارژ و دشارژ واحدهای خازنی می‌شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر طول عمر خازن می‌گذارد. این موضوع به عنوان اثر حالت ماندگار سوئیچینگ روی بانک خازنی در این پروژه دیده شده است و به کمک روابطی که برای آن ارائه شده، مدل می‌شود. اثر هارمونیک‌ها نیز به صورت تنش‌های ولتاژی و دمایی بر طول عمر خازن مدل می‌شود. بر این اساس الگوریتمی پیشنهاد شده است که به کمک آن بتوان طراحی بانک خازنی را با در نظر گرفتن اثر هارمونیک‌ها و سوئیچینگ انجام داد.

جهت انجام خازن‌گذاری در محیط‌های هارمونیکی لازم است روابط مورد استفاده‏ به نحوی تغییر یابند که اثرات هارمونیک‌ها را در نظر بگیرند و همچنان از دقت و کارایی لازم برخوردار باشند. به این منظور یک بررسی کامل روی مسائل خازن‌گذاری و روابط مربوطه در محیط‌های هارمونیکی انجام می‌دهیم و در نهایت نتایج مطالعات انجام شده به صورت جمع‌بندی شده ارائه می‌گردد.

سپس با اطلاعات بدست آمده از پست مخابرات اراک شبیه سازی در نرم افزار Digsilent  صورت میگیرد.الگوریتم ژنتیک در مرحله بعد با تولید ورودی های مختلف برای Digsilent خروجی آنرا دریافت کرده و با مقایسه خروجی تابع هدف به نقطه بهینه نزدیک میشود.

محدوده وسیع آرایش‌های بانک خازنی و پیچیدگی تابع هدف، ما را بر آن می‌دارد که از روش‌های جستجوی پیشرفته استفاده کنیم. روش مورد استفاده در این پروژه الگوریتم ژنتیک بوده است که در یک فصل مجزا روش عملکرد آن شرح داده شده است. به کمک الگوریتم ژنتیک می‌توان فضای جستجو را با سرعت بسیار بالا و صرف حافظه کم جستجو کرد. اما از آن‌جا که الگوریتم ژنتیک مبتنی بر احتمالات است، قابلیت اطمینان پاسخ‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی به شمار می‌رود. در این خصوص پیشنهاد شد با انجام آزمایشات متعدد، احتمال همگرایی به نقطه بهینه سنجیده شود. سپس با تنظیم مناسب عملگرهای الگوریتم ژنتیک، مقدار این احتمال افزایش داده شود. با افزایش تعداد آزمایشات، دقت احتمال محاسبه شده بیشتر خواهد شد.

جهت بررسی کارایی روش ارائه شده در تعیین خازن بهینه، چهار سناریوی مختلف در نظر گرفته شد. در حالت اول، بانک خازنی به صورت خازن ثابت و تنها بر اساس میزان توان راکتیو مصرفی انتخاب شد. در حالت دوم، بانک خازنی بدون در نظر گرفتن اثر سوئیچینگ و تنها با لحاظ کردن تاثیر هارمونیک‌ها محاسبه شد. در حالت سوم برای طراحی بانک خازنی تنها اثر سوئیچینگ بر بانک خازنی دیده شد و از اثر هارمونیک‌ها صرفنظر شد. سرانجام در حالت آخر هر دو اثر سوئیچینگ و هارمونیک‌ها مورد توجه قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد در صورتی که تغییرات شدید بار، استفاده از خازن متغیر را الزامی نکند، پاسخ بهینه یک بانک خازنی ثابت خواهد بود. ظرفیت این خازن نیز به گونه‌ای انتخاب می‌شود که در برابر تغییرات بار، فرکانس رزونانس را تا حد ممکن دور از هارمونیک‌های موثر قرار دهد و به این ترتیب دامنه هارمونیک‌ها را در حداقل مقدار ممکن نگاه دارد.

همچنین در این پروژه سه راه حل برای کاهش اثر مخرب هارمونیک‌ها ارائه شد. یک راه حل استفاده از فیلتر دی‌تیون است که با اضافه کردن یک راکتور به خازن انتخاب شده ساخته می‌شود و فرکانس رزونانس را به سمت چپ جابه‌جا می‌کند. به این ترتیب می‌تواند با دور کردن فرکانس رزونانس از مولفه‌های هارمونیکی اصلی، دامنه هارمونیک‌ها را محدود کند. کارایی این فیلتر به کمک نمودارهای امپدانس به فرکانس شبکه نشان داده شد. راه حل دوم تغییر ظرفیت خازن بود، که به روشی مشابه موجب جابه‌جایی فرکانس رزونانس می‌شود. این راه حل در درون الگوریتم پیشنهادی دیده می‌شود و به کمک آن ظرفیت خازن به گونه‌ای تعیین می‌شود که دامنه هارمونیک‌ها در کمترین مقدار قرار بگیرد. راه حل سوم استفاده از خازن با مقادیر نامی بالاتر است. به کمک خازن‌های با ولتاژ نامی بالا، می‌توان تاثیر تنش‌های ولتاژ ناشی از هارمونیک‌های ولتاژ را کمتر کرد و طول عمر خازن را بالا برد.

بر اساس نتایج این بررسی، مشخص می‌شود در نظر نگرفتن تاثیر تغییرات بار و هارمونیک‌ها در مرحله طراحی خازن (در صورت وجود بارهای متغیر و محیط هارمونیکی)، موجب فاصله گرفتن خازن طراحی شده از نقطه بهینه واقعی می‌شود. بنابراین لازم است در طراحی خازن بهینه هر دو پارامتر همزمان لحاظ شوند.

———-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم : پایان نامه خازن گذاری و شبیه سازی آن توسط نرم افزار digsilent

دانلود کمکی :   پایان نامه خازن گذاری و شبیه سازی آن توسط نرم افزار digsilent

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم : ۲,۶۸ MB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———

http://wikipower.ir/wp-content/uploads/2013/01/paste_word.png خرید فایل word

http://wikipower.ir/wp-content/uploads/2013/01/shopping_cart.png شماره پایان نامه : ۲۰۲

قیمت فایل ورد : ۱۰۰۰۰ تومان

آموزش کامل نحوه خرید

فایل pdf پروژه را از قسمت فوق به صورت رایگان دانلود و مشاهده کنید. برای دریافت فایل word پروژه، روی تصویر زیر کلیک نمایید. لینک دانلود فایل word بعد از پرداخت مبلغ به صورت آنی برای شما فعال می شود.(پرداخت با کلیه بانک های عضو شتاب)

buy

مطالب مرتبط ....

پایان نامه بررسی روشهای تصحیح ضریب توان و اثرات آن... خازنهاي صنعتي كه به منظور كاهش توان راكتيو و اصلاح ضريب قدرت در مدارهاي الكتريكي مورد استفاده قرار مي گيرند، اغلب همفاز كننده ساكن و يا جبرانساز ساكن ...
پایان نامه تحلیل و بررسی بانک های خازنی... امروز پایان نامه ای با عنوان خازن گذاری در شبکه های توزیع برای دانلود  در این مطلب قرار داده ایم. همانطور که می دانیم علاوه بر اصلاح ضریب توان خطوط ا...
پایان نامه کاربرد راکتورهای سلفی و بانک های خازنی ... پایان نامه حاضر با عنوان کاربرد راکتورهای سلفی و بانک های خازنی در سیستم های قدرت آماده گردیده است.همانطور که میدانید راکتورهای سلفی و بانک های خازنی ...
پایان نامه شبیه سازی و اثرات هارمونیک ها در مبدل ه... در این پروژه به بررسی انواع هارمونیک های ناشی از عناصر غیر خطی همچون مبدلهای الکترونیک قدرت، راه اندازها و درایورهای تنظیم سرعت در پروژه های قدرت و بر...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.