بررسی مبانی الکتریکی سیستم های فتوولتائیک


به جاری شدن الکترون ها در یک مدار جریان الکتریکی گویند که این عامل توسط یک پتانسیل بالقوه که در دو سر مدار است انجام میگیرد.به این نیروی اولیه ولتاژ الکتریکی گویند.

جریان الکتریکی را با  i  نمایش میدهند  وبا واحد آمپر اندازه گیری میکنند.و ولتاژ را با  v   و با واحد ولت اندازه گیری میکنند.

توان و نیروی الکتریکی یک منبع را بر حسب سطح ولتاژ و میزان جریان دهی آن میسنجند.و آن را با p نمایش میدهند و با واحد وات اندازه گیری میکنند.

میزان توان منبع چه تولید کننده و چه مصرف کننده از ضرب میزان جریاندهی آن در سطح ولتاژ آن به دست میاید.

میزان تولید یا مصرف انرژی الکتریکی را بر حسب ژول یا توان در زمان (وات ثانیه / وات ساعت) محاسبه میکنند.

و به این معناست که یک منبع در یک زمان معین با هر سطح ولتاژ ومیزان جریان دهی چه مقدار انرژی تولید میکند.ژول را با w معرفی میکنند.و با واحد J اندازه گیری میکنند.مقدار آن از ضرب توان در واحد زمان به دست میاید.

انرژی الکتریکی از نظر ماهیت به دو دسته جریان متناوب و جریان مستقیم تقسیم بندی میشود.جریان متناوب جریانی است که مقدار آن نسبت به زمان متناوبا تغییر میکند.جریان مستقیم  جریانی است که مقدار آن نسبت به زمان ثابت و بدون تغییر است.

جریان مستقیم و متناوب - wikipower.ir

جریانی که توسط صفحات فتوولتائیکی تولید میشود یک جریان مستقیم با دامنه ثابت است.در اینجا صفحات فتوولتائیکی حکم یک منبع ولتاژ مستقیم را دارد.

البته سطح ولتاژ تولیدی در صفحات فتوولتائیکی نسبت به تغییرات حرکت وضعی خورشید تغییر میکند.اما میتوان با مدارات تثبیت کننده ولتاژ به یک ولتاژ قابل قبول و ثابت دست یافت.

یک صفحه فتوولتائیکی از مجموعه ای از سلول های خورشیدی که در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است.برای بالا بردن سطح ولتاژ و میزان جریان دهی و در نتیجه بالا بردن سطح توان تولیدی هر صفحه طبق دستورالعمل خاصی تعداد زیادی از این سلول هارا در کنار یکدیگر و به صورت سری موازی به هم متصل میکنند. همانند اتصال باتری ها به هم است که باعث افزایش سطح ولتاژ یا جریان مجموعه آنها میشود.به عنوان مثال اگر دو پنل را با ولتاژ 12 ولت و جریان 1 آمپر را به صورت سری به هم متصل کنیم ولتاژ تولیدی 24 ولت و جریان 1 آمپر در خروجی خواهیم داشت.و توان تولیدی کل مجموعه 24 وات است.اما اگر همین دوصفحه را به صورت موازی به هم متصل کنیم ولتاژ تولیدی در خروجی 12 ولت و جریان خروجی منبع 2 آمپر خواهد بود.توان در این حالت نیز همان 24 وات است.(در شکل زیر سری موازی کردن صفحات فوتو ولتائیک را نشان می دهد.)

wikipower.ir صفحات فتوولتائیک

(البته لازم به ذکر است که سری کردن صفحات فتوولتائیکی همانند باتری ها محدودیت داشته و با توجه به مشخصات صفحه فتوولتائیکی انجام میگیرد.اما موازی کردن صفحات فتوولتائیکی برای بالا بردن میزان جریان دهی مدار نامحدود است.)

.

۲ دیدگاه در “بررسی مبانی الکتریکی سیستم های فتوولتائیک”

 1. elecstation گفت:

  سلام
  شما را لینک کردم (البته حدود چندین ماه پیش شما برای من پیغامی به صورت زیر فرستاده بودید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیر وبلاگ محترم. وبلاگ زیبا با مطالب جالبی دارید من مدیر سایت دانشنامه سیستمهای مخابراتی و برقی هستم اگر با تبادل لینک موافق هستید لینک من با عنوان و آدرس زیر رو توی وبلاگتون بزارید و سپس وارد سایت من بشوید و در نظرات یکی از مطلبها عنوان لینکتون رو به من بدید

  • مجتبی گفت:

   با سلام.متاسفیم ولی سایت ویکی پاور هنوز برای نحوه تبادل لینک با وبلاگ ها تصمیم نگرفته است.انشالله به زودی نحوه تبادل لینک در سایت گذاشته خواهد شد و شما میتوانید در صورت تمایل با ویکی پاور تبادل لینک کنید.

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.