دانلود پروژه بررسی صفحات OLED (دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور)


 پروژه ای که در این مطلب برای دانلود آماده شده است به بررسی دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور یا به طور مختصر OLED پرداخته است.صفحات OLED دارای کمترین مصرف انرژی می باشد از این رو در آینده ای نزدیک این تکنولوژی گسترش بیشتری خواهد یافت.

OLED

OLED مخفف كلمات organic light emitting diode  است و به معنای دیودهای ارگانیكی پخش كننده نور می­باشد. ارگانیك به مواد طبیعی گفته می­شود كه عاری از مواد صنعتی باشد. طراحی و ساخت OLED اولین بار در سال 1985 توسط محققی به نام Ching Tang اعلام گردید كه در شركت كداك (سازنده فیلم­های دوربین) مشغول به كار بود. او متوجه شد هنگامی كه به مولكول­های مواد ارگانیكی جریان الكتریسیته وارد شود از این مواد، نور سبز ساطع می­گردد، این مسئله، ایده اولیه تولید OLED را فراهم كرد. در آینده تمامی صفحات نمایشی با تكنولوژی OLED ساخته می­شود از مهم­ترین ویژگی­های آنها مصرف پایین انرژی است. یكی از دلایل كاهش مصرف انرژی در این صفحات حذف نور پس­زمینه است. بیشتر انرژی مصرفی در تلویزیون­های LCD در جهت تولید و پخش نور پس­زمینه مصرف می­شود و در مورد شارژ باتری تلفن­های همراه نیز این مسئله صادق است. با حذف نور پس­زمینه انرژی مصرفی تا حد زیادی تقلیل می­یابد.

نمایشگرهای OLED_[wikipower.ir]

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و مصرف بیش از پیش انرژی و استفاده بی­رویه از منابع غیر قابل جبران، مردم كره زمین با كمبود جدی منابع انرژی مواجه شده­اند. این مسئله خود از دغدغه های اصلی پژوهشگران و سازندگان قطعات و وسایل گوناگونی می­باشد كه رابطه تنگاتنگی با مصرف انرژی دارد. از این رو شركت­های تولید كننده كوشش می­كنند تا مصرف انرژی در ابزار و وسایل ساخته شده را تا حد امكان كاهش دهند و همچنین تولیدات آنها از لحاظ زیست محیطی به نحوی با محیط طبیعی سازگاری داشته تا در هنگام بازیافت كمترین آسیب را به محیط زیست برساند. با تكنولوژی OLED به زودی شاهد خواهیم بود كه صفحات نمایشی ساخته می­شود كه با وجود ابعاد بسیار بزرگ، نازك و سبك هستند و مهم­ترین ویژگی آنها مصرف بسیار پایین انرژی است. تصور اینكه تلویزیونی در اندازه 80 اینچ، ضخامتی در حد 4 اینچ داشته باشد و بتوان به راحتی آن را خم یا لوله كرد بسیار جالب است. موادی كه در ساختن این صفحات به كار می­رود تا حد زیادی با محیط زیست سازگاری دارد و همچنین نه تنها مصرف انرژی در این وسایل بسیار اندك است بلكه تولید گرما و پخش نورهای اضافی در جهات گوناگون در این صفحات به میزان فراوانی كاهش یافته است.

صفحات OLED داری روشنی و وضوح بالایی هستند زیرا لایه­های مواد ارگانیك بسیار نازك است و هادی خوبی برای جریان برق می­باشند. در ساخت این صفحات از چندین لایه­بندی استفاده می­شود، از طرفی صفحات OLED مانند صفحات LCD دارای شیشه محافظ نیستند و این خود باعث می­شود تا جذب نورهایی كه در LCD صورت می­گیرد در OLED وجود نداشته باشد و نور بدون واسطه به چشم بیننده برسد. برای دیدن تصاویر OLED نیاز نیست فرد در محدوده مشخصی قرار گیرد بلكه میدان دید در این صفحات 170 درجه است. نور ساطع شده از صفحات OLED بسیار سبك است به همین دلیل به جای اینكه این صفحات محكم و شكننده باشند دارای قدرت انعطاف­پذیری بالایی هستند. با این تكنولوژی صفحات تلویزیون و كامپیوترها مانند پلاستیك شفافی خواهند بود كه قابلیت خم شدن و لوله كردن را دارند. در ساخت OLED از فرآیندی به نام roll-to-roll (R2R استفاده می­شود.

در آینده صفحات نمایشی OLED به عنوان بخش مهمی از كامپیوترهای پوشیدنی به كار برده می­شوند. از مزایای آن قابلیت پوشش دادن و اتصال به پوست بدن و فرم گرفتن به هر صورت است. بدیهی است در مكان­ها و فضاهایی كه تاكنون استفاده از صفحات نمایشی غیر ممكن بوده، OLED امكان استفاده گسترده می­یابد زیرا ساخت این صفحات در ابعاد گوناگون هیچ محدودیتی ندارد. از ویژگی­های بارز OLED دوام آنهاست این صفحات نمایشی در مقابل ضربه، خراشیدگی و فرو رفتگی بسیار مقاوم­اند و امكان شكستگی در آنها بسیار نادر است. گفته شده است، قطرات آب تنها موردی است كه به این صفحات آسیب می­رساند. صفحات نمایشی OLED ضخامت بسیار اندكی دارد به همین منظور كاربردهای گوناگونی خواهد داشت كه نحوه ساخت هر كدام كمی متفاوت است. علاوه بر صفحات تلویزیون و مونیتور در نوت­بوك­ها، لپ­تاپ­ها و تلفن­های همراه، دستگاه­های MP3 player، دوربین­های دیجیتالی، نمایشگرهای GPS و … قرار می­گیرند و باعث می­شود تا این وسایل سبك­تر و كوچك­تر شوند و حمل و نقل آنها آسان­تر گردد. كاربرد OLED در صفحات نمایشی كوچك در حد 3 اینچ بسیار زیاد است.

این پروژه توسط آقای سید بهیاد صالحی برای سایت ویکی پاور ارسال شده است.

———-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :  دانلود پروژه OLED (دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور)

دانلود کمکی :     دانلود پروژه OLED (دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور)

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم : 1٫65 MB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط با دانلود پروژه بررسی صفحات OLED (دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور)

۳ دیدگاه در “دانلود پروژه بررسی صفحات OLED (دیودهای ارگانیکی پخش کننده نور)”

  1. رضا حسن نژاد گفت:

    سلام آقای مهندس لطف کنید فایل wordپروژه oledرا در سایت قرار دهید تا بخریم یا به ایمیل ارسال کنید متشکر از زحمات بی دریغ شما

  2. سارا گفت:

    سلام لطف کنید فایل wordپروژه oledرا در سایت قرار دهید تا بخریم

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.