دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن


هدف از این استاندارد ، بررسی اثر سیستم  زمین و نحوه زمین کردن بر کیفیت برق می باشد. این استاندارد کلیه موضوعات مربوط به اثرات سیستم زمین و انواع روش های آن بر کیفیت برق را به منظور بهبود طراحی کیفیت برق در برمیگیرد.

earthing wikipower.ir

در شبکه های الکتریکی اتصال قسمت هایی از سیستم و بدنه های دستگاه های الکتریکی به زمین از دیدگاه هایی چون : ایمنی افراد ، عملکرد سیستم صحیح حفاظتی ، کنترل نویز می باشد.این در اصلاح به سيستمهای ارتينگ earthing معروف می باشد.

در این مقاله با اصطلاحاتی چون : بدنه هادی تجهیزات ، زمین شده ، الکترود زمین ، هادی زمین ، شبکه زمین و همبندی آشنا خواید شد.

1. بدنه هادی تجهیزات : بدنه یا اسکلت هادی مربوط به تجهیزات الکتریکی است که در دسترس بوده و می توان آن را لمس کرد. این قسمت از تجهیز در وضعیت عادی برقدار نیست ولی ممکن است در اثر بروز نقصی در دستگاه یا ایجاد اتصال داخلی برقدار شود.

2. زمین شده : وصل شده به میله زمین (الکترود) یا وصل به سیستم هادی های گسترده که به جای زمین عمل می کند.

3. الکترود زمین : یک هادی که به طور عمد و به صورت مستقیم به زمین وصل شده است.

4. هادی زمین : هادیی است که برای اتصال بدنه تجهیزات به هادی زمین و الکترود زمین از آن استفاده می شود.

5. همبندی : وصل الکتریکی هر ترکیبی از اجزای هادی، بدنه ها، قسمت های فلزی در دسترس، اجزای فلزی ساختمان ها، انواع لوله کشی ها، پوشش هادی و غیره به همدیگر به منظور از بین بردن اختلاف پتانسیل احتمالی بین آنها در حالت عادی یا در صورت بروز اتصالی.

6. شبکه ی زمین : سیستمی از هادی های لخت به هم متصل که طبق یک الگو در یک ناحیه مشخص قرار گرفته و در زیر سطح زمین قرار داده شده است. هدف اولیه ایجاد شبکه ی زمین، تامین حفاظت افراد می باشد که این هدف با محدود کردن اختلاف پتانسیل مجاز به دست می آید. اختلاف پتانسیل مذکور در اثر اتصالی و عبور جریان زیاد از زمین به وجود می آید.

ارت یا زمین کردن :

ارت با توجه به کاربردهای آن دارای معانی متفاوتی است. زمین در یک مدار الکتریکی می‌تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژهای الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کنند. واژه زمین همچنین به مسیری کلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می‌شود. این واژه در مورد یک اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

———-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :  دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن

دانلود کمکی :     دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم : 800 KB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

 

مطالب مرتبط ....

دانلود استانداردهای برق (سری هشتم) مشخصات فنی وسای... این استاندارد مشخصات اصلی دستگاه های مختلف اندازه گیری کیفیت برق و همچنین نیازها و امکانات ضروری دستگاه های اندازه گیری و معیار و نحوه انتخاب دستگاه ه...
دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت چهارم : زمین ... قسمت چهارم مجموعه جزوات مهندسی برق به زمین کردن الکتریکی (ارتینگ) و حفاظت الکتریکی اختصاص دارد.در اين جزوه سعي شده انواع روش هاي زمين كردن و محاسبات ز...
دانلود پایان نامه بررسی سیستم های زمین و محاسبات م... هدف از گردآوري این پایان نامه بررسی سیستم های زمین (سیستم ارت) و محاسبات مربوط به اتصالات زمین میباشد.همچنین درك عمیق تر مفاهیم مربوط به سیستم هاي زمی...
پایان نامه بهتر شدن کیفیت برق و مطالعه روی UPS توا... پایان نامه ای که امروز آماده شده است به بهتر شدن کیفیت برق و مطاله روی UPS های توان بالا می پردازد. پایان نامه بهتر شدن کیفیت برق و مطالعه روی UPS توا...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.