دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن


هدف از این استاندارد ، بررسی اثر سیستم  زمین و نحوه زمین کردن بر کیفیت برق می باشد. این استاندارد کلیه موضوعات مربوط به اثرات سیستم زمین و انواع روش های آن بر کیفیت برق را به منظور بهبود طراحی کیفیت برق در برمیگیرد.

earthing wikipower.ir

در شبکه های الکتریکی اتصال قسمت هایی از سیستم و بدنه های دستگاه های الکتریکی به زمین از دیدگاه هایی چون : ایمنی افراد ، عملکرد سیستم صحیح حفاظتی ، کنترل نویز می باشد.این در اصلاح به سيستمهای ارتينگ earthing معروف می باشد.

در این مقاله با اصطلاحاتی چون : بدنه هادی تجهیزات ، زمین شده ، الکترود زمین ، هادی زمین ، شبکه زمین و همبندی آشنا خواید شد.

1. بدنه هادی تجهیزات : بدنه یا اسکلت هادی مربوط به تجهیزات الکتریکی است که در دسترس بوده و می توان آن را لمس کرد. این قسمت از تجهیز در وضعیت عادی برقدار نیست ولی ممکن است در اثر بروز نقصی در دستگاه یا ایجاد اتصال داخلی برقدار شود.

2. زمین شده : وصل شده به میله زمین (الکترود) یا وصل به سیستم هادی های گسترده که به جای زمین عمل می کند.

3. الکترود زمین : یک هادی که به طور عمد و به صورت مستقیم به زمین وصل شده است.

4. هادی زمین : هادیی است که برای اتصال بدنه تجهیزات به هادی زمین و الکترود زمین از آن استفاده می شود.

5. همبندی : وصل الکتریکی هر ترکیبی از اجزای هادی، بدنه ها، قسمت های فلزی در دسترس، اجزای فلزی ساختمان ها، انواع لوله کشی ها، پوشش هادی و غیره به همدیگر به منظور از بین بردن اختلاف پتانسیل احتمالی بین آنها در حالت عادی یا در صورت بروز اتصالی.

6. شبکه ی زمین : سیستمی از هادی های لخت به هم متصل که طبق یک الگو در یک ناحیه مشخص قرار گرفته و در زیر سطح زمین قرار داده شده است. هدف اولیه ایجاد شبکه ی زمین، تامین حفاظت افراد می باشد که این هدف با محدود کردن اختلاف پتانسیل مجاز به دست می آید. اختلاف پتانسیل مذکور در اثر اتصالی و عبور جریان زیاد از زمین به وجود می آید.

ارت یا زمین کردن :

ارت با توجه به کاربردهای آن دارای معانی متفاوتی است. زمین در یک مدار الکتریکی می‌تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژهای الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کنند. واژه زمین همچنین به مسیری کلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می‌شود. این واژه در مورد یک اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

———-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :  دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن

دانلود کمکی :     دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم : 800 KB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

 

مطالب مرتبط ....

دانلود پروژه زمین کردن الکتریکی... پروژه ای که امروز برای شما آماده شده است به سیستم ارت (System Earthing) پرداخته است. در این تحقیق ابتدا به تعریف و اصطلاعات سیستم ارت پرداخته و در ادا...
دانلود مجموعه استانداردهای صنعت برق ایران (سری 2)... سری دوم مجموعه استانداردهای صنعت برق ایران به مبحث حدود مجاز هارمونیک ها در سیستم های قدرت پرداخته است. هدف از ارائه اين مقاله معرفي استاندارد حدود مج...
دانلود مجموعه استانداردهای صنعت برق ایران (سری 3)... هدف از تدوین این استاندارد شناخت و بررسی مفهوم فلش ولتاژ ، تخمین مشخصات و بررسی اثرات آن بر پایداری تجهیزات می باشد.فلش ولتاژ ، کاهشی در دامنه ولتاژ م...
پایان نامه بهتر شدن کیفیت برق و مطالعه روی UPS توا... پایان نامه ای که امروز آماده شده است به بهتر شدن کیفیت برق و مطاله روی UPS های توان بالا می پردازد. پایان نامه بهتر شدن کیفیت برق و مطالعه روی UPS توا...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.