دانلود کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 2


در بخش قبل کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 1 را برای دانلود خدمتان آماده کردیم.در این مطلب میخواهیم ادامه این کتابچه (کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 2) را برای شما دوستان در سایت قرار دهیم تا با دانلود آن با انرژی خورشیدی بیشتر و بیشتر آشنا شوید.

استفاده از سامانه های خورشیدی(سامانه های فتوولتائیک؛سامانه های گرماخورشیدی)از پرکاربرد ترین سامانه های تولید انرژی بدون استفاده از سوخت های فسیلی در جهان به شمار می آید؛تا کنون کشورهای صنعتی از جمله آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی 10 تا 15 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از این طریق تامین میکنند.وارد شدن این صنایع جدید تولید انرژی به بازارهای جهانی باعث رونق گرفتن بازار انرژی در جهان شده است.از این رو پیشبینی میشود در اینده ای نزدیک این سامانه های جدید در بازار انرژی از جایگاه قابل توجهی برخوردار شوند.و بتوانند سهم قابل توجهی از تولید انرژی را به خود اختصاص دهند.و همچنین نقش موثری در ایجاد امنیت در جهان ایفا کنند.

.

یکی از مهمترین منابع بزرگ,وسیع و در دسترس انرژی؛انرژی گرمایی و نورانی خورشید است.که بشر از هزاران سال پیش به صورت مستقیم و غیر مستقیم از ان استفاده میکرده است.از طرفی خورشید منبع تمام دیگر انرژی های موجود در جهان از جمله انرژی باد,جزر و مد دریا و…میباشد.از نظر مقدار انرژی و در دسترس بودن آن میتوان گفت که انرژی خورشید نسبت به دیگر انرژی های دیگر سهل الوصول تر و دارای مقدار انرژی تولیدی بالاتری است به گونه ای که انرژی از خورشید در مدت یک ساعت توسط زمین جذب میشود بسیار بیشتر از کل انرژی است که ساکنان زمین در طول یک صد سال مصرف میکنند.این انرژی در یک متر مربع در یک ساعت معادل 1000 وات انرژی الکتریکی برآورد شده است.در صورتی که بتوان تنها از 001% از این انرژی استفاده کرد میتوان انرژی مورد نیاز کل جامعه بشری را تامین کرد.

سامانه های خورشیدی فتوولتائیک به دلیل قابل استفاده بودن در اکثر نقاط زمین و از طرفی عدم نیاز به ماده خام اولیه ای برای تولید انرژی و تنها نیاز به یک محیط مستقل برای نصب به یک منبع تولید انرژی قابل اعتماد تبدیل شده است.که برای استفاده از آن در مقیاس های بالا مورد توجه خاصی قرار گرفته اند و تلاش میشود تا با استفاده از تکنولوژی پیشرفته به نسل جدیدی از آنها دست پیدا کرد که دارای راندمان بالاتر و حجم کمتری باشند.عدم استهلاک و حداقل تحرک سیستم مزیت های منحصر به فردی را به ارمغان میاورد که میتوان به عمر بالای انها در حدود20  سال و همچنین عدم نیاز به اپراتور  را نام برد. از دیگر مزایای استفاده از این سامانه های فتوولتائیکی عدم نیاز به دانش و تخصص بالا در زمینه طراحی و نصب سامانه میتوان اشاره کرد.به طوری که با یک دوره اموزشی کوتاه مدت میتوان یک تکنسین در این زمینه تربیت و وارد بازار کار شود.

.

از معایبی که میتوان برای یک سمانه فتوولتائیکی نام برد وابستگی شدید ان به نور خورشید,راندمان پایین صفحات فتوولتائیک و در نتیجه نیاز به یک محیط وسیع باز و بدون سایه برای نصب سامانه و همچنین هزینه اولیه بالای آن میباشد.تمامی این معایب با گذشت زمان و پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی به تدریج کاسته میشود.استفاده از یک منبع ذخیره انرژی قابلیت اطمینان سامانه را تا سطح قابل توجهی بالا میبرد.و همچنین وابستگی آن را به نور خورشید کم میکند به طوری که با استفاده از یک منبع ذخیره انرژی در یک سامانه فتوولتائیک میتوان در طول شب نیز از انرژی الکتریکی استفاده کرد. پیشرفت تدریجی علم  و استفاده از تکنولوژی جدید افزایش راندمان تولیدی صفحات وکاهش هزینه تولید را برای سامانه های فتوولتائیک در پی خواهد داشت.

در کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 1 با انرژی خورشیدی و کاربردهای انرژی خورشیدی تا حدودی آشنا شدید.در کتابچه انرژی خورشیدی 2 نیز در ادامه قسمت اول با کاربردهای انرژی خورشیدی به طور مفصل تر آشنا خواهید شد.

در این کتابچه نیروگاه های انرژی خورشیدی به طور کامل مورد بررسی قرار میگرد.در شکل زیر نیروگاه خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده خطي سهموی را مشاهده میکنید.

نیروگاه خورشیدی www.wikipower.ir

 

فهرست مطالب کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 2

طبيعت انرژی خورشيد
نقشه تابش روزانه خورشيد در ايران
تاريخچه مختصری از كاربرد انرژي خورشيدي در جهان و ايران
تكنولوژی هاي استفاده از انرژی خورشيد
الف- سيستم هاي حرارتي خورشيدي
کاربردهای غیر نیروگاهی سیستم حرارتی خورشیدی
1. آب گرمكن خورشیدي(Solar water heater)
2. گرمايش و سرمايش ساختمان  (Solar heating & cooling)
3. آب شیرين کن خورشیدي (Solar desalinization)
4.  خشك کن خورشیدي  (Solar dryer)
5.  اجاق خورشیدي(Solar cooker)
6.  کوره خورشیدی (Solar Furnace)
7.  استخر خورشیدي( Solar Pond)
8. پمپ حرارتي خورشیدي (Solar Heat Pump)
ب- سيستم های حرارتي _ برقي خورشيدي
* نیروگاههای خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده خطي سهموي(Parabolic trough)
* نیروگاههای خورشیدی با استفاده از بشقابك سهموي (Parabolic dish)
* نیروگاههای خورشیدی با استفاده از دريافت کننده مرکزي(Central receiver)
* نیروگاههای خورشیدی با استفاده از دودکش خورشیدي(Solar chimney)
* نیروگاههای خورشیدی با استفاده از کلكتور فرنل
ج – سيستمهاي فتوولتائيك
1. پنل هاي خورشیدي
2. تولید توان مطلوب يا بخش کنترل
3. مصرف کننده يا بار الكتريكي

انواع روش های استفاده از سیستم های فوتوولتاییک

 

1. سیستمهاي مستقل از شبكه ( Stand Alone)
2.سیستمهاي متصل به شبكه (Grid Connected)
3. سیستمهاي تغذيه چند گانه (Hybrid )

موارد استفاده سيستمهای فتوولتائيك
* پمپاژ خورشیدي
* سیستم هاي روشنايي خورشیدي
* حفاظت کاتديك
* يخچالهاي خورشیدي
* سیستم تغذيه کننده پرتابل
* پیك سايي از شبكه سراسري
* آب نماي فتوولتائیك
* ماهواره های خورشیدی
* ماشین حساب، ساعت، راديو، ضبط صوت و وسايل بازي کودکانه
مزايای استفاده از سيستم های فتوولتائيك
فتوولتائيك در جهان
*بازارهاي جهاني
*نقش صنعت فتوولتايیك در تامین انرژي بشر
اهم فعاليت های انجام شده در زمينه انرژی خورشيدی در ايران

———-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :    دانلود کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 2

دانلود کمکی  :     دانلود کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 2

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم :    3٫96   MB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط ....

دانلود پاور پوینت انرژی خورشیدی و نیروگاه خورشیدی... پروژه ای که در این مطلب به صورت فایل پاورپوینت (ppt.) آماده شده به انرژی خورشیدی ، استفاده از انرژی خورشیدی ، صفحات فوتوولتاییک و نیروگاه های خورشیدی ...
پایان نامه شبیه سازی و تولید سلول خورشیدی و بررسی ... فعالیت هاى بشر پیوسته در حال تغییر شکل زمین و اتمسفر اطراف آن است. تبدیل جنگل ها به زمین هاى کشاورزی و یا تخریب آن ها براى مقاصد دیگر، پیدایش اثر گلخا...
دانلود پروژه بررسی انرژی خورشیدی و نیروگاه های خور... بهره برداري از انرژي خورشيدي و نیروگاه های خورشیدی در بسياري از كشورهاي جهان بخصوص مناطق با آفتاب زياد، معمول و در حال پيشرفت است. اين انرژي كه مي توا...
دانلود پایان نامه اهمیت انرژی های تجديد پذير و برر... پایان نامه ای که در این مطلب آماده شده است در ابتدا به اهمیت انرژی های نو (انرژی های تجدید پذیر) پرداخته و در ادامه به بررسی و روش های مختلف استفاده ا...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.