دانلود کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 1


انرژی خورشید از دیرباز برای تمامی موجودات زنده شناخته شده بود.خورشید با دارا بودن بی نهایت انرژی میتواند منبعی برای استفاده بشر از این انرژی خدادادی باشد.

خورشید تنها منبع عظیم انرژی نیست بلکه حیات بشر به این گوی آتشین بستگی دارد.قطر خورشید 1400000 کیلومتر میباشد و حدودا بیش از نود و نه درصد آن را گازهای هیلیوم و هیدروژن تشکیل داده اند.از این 99 درصد 70 درصد آن گاز هیدروژن است و 29 در صد باقی گاز هیلیوم خورشید را تشکیل داده است.

انرژی خورشید امروزه دارای کاربردهای بسیار زیادی میباشد،این کاربردها را در حالت کلی میتوان به گروه تقسیم کرد :

1- کاربردهای خانگی ، صنعتی و نیروگاهی انرژی خورشید

2- تبدیل مستقیم انرژی خورشید به انرژی برق توسط سیستم های فوتوولتاییک

به دلیل اینکه منبع اصلی تولید انرژی سامانه خورشید است,تنوع زمانی و موقعیت جغرافیایی مناطق مختلف زمین را در رده بندی خاصی  برای استفاده از این سامانه قرار میدهد.به گونه ای که  طراحی و نصب این سامانه در مناطقی که ساعت تابشی بیشتر و همچنین زاویه تابشی بهتری دارند در اولویت بالاتری قرار دارند.و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر میباشند.مناطق کوهستانی به علت عدم وجود نور کافی و عدم وجود جای مناسب به هیچ وجه از نظر فنی و اقتصادی قابل توجیه نیست.مگر در مقیاس های کم و تامین نیاز فردی در صورتی که هیچ گونه منبع دیگری در دسترس نباشد.

هم اکنون برخی از مناطق جغرافیایی در زمین شناسایی شده است که دارای شرایط بسیار خوبی برای استفاده از این سامانه میباشد.به طوری که طبق بررسی هایی که تاکنون انجام شده با استافاده از امکانات موجود و با ایجاد یک سامانه وسیع در یکی از بیابان های جهان میتوان 80% از انرژی مورد نیاز همه جوامع را تامین کرد.

از دیگر مزایای استفاده از سامانه های فتوولتائیک استفاده از آنها در مقیاس های متفاوت است؛به طوری که با استفاده ازآن میتوان انرژی مورد نیاز یک وسیله الکترونیکی کوچک کم مصرف مثل موبایل؛یک ساختمان مسکونی,یک مرکز صنعتی,یا یک روستا دور از شبکه برق اصلی را تامین کرد و هم میتوان این سامانه را در یک مقیاس بزرگ طراحی کرد تا مانند یک نیروگاه برق انرژی یک شهر یا یک شهرک صنعتی بزرگ را تامین کند.البته باید توجه داشت که یک سامانه فتوولتائیک به گونه ای طراحی شود که بتوان حداکثر انرژی تولیدی را از آن دریافت کرد.

استفاده ازسامانه های فتوولتائیک برای تامین انرژی در مکان هایی که به هر دلیلی نمیتوان انرژی را از طریق شبکه برق اصلی به آنجا انتقال داد.(مثل دوری راه ویا صعب العبور بودن راه ) که برآورده شدن آن مستلزم صرف هزینه و وقت بالایی است امری توجیه پذیر میباشد.به طور مثال برای تامین برق یک موتور کوچک در یک چاه آب که تنها چند ساعت در روز استارت میشود و یا تامین روشنایی در محلی به مدت 1 یک شب در هفته استفاده از این سامانه نسبت به انتقال برق از شبکه اصلی به این محل از نظر اقتصادی هزینه کمتری را در بر خواهد داشت.

برای آشنایی بیشتر شما دوستان با انرژی خورشیدی و استفاده از انرژی خورشیدی  در ادامه گزارش اول سازمان انرژی های نو (انرژی خورشیدی 1) را برای دانلود آماده کرده ایم.

در این کتابچه با تاریخچه انرژی خورشیدی ، کاربردهای انرژی خورشیدی از قبیل کاربردهای نیروگاه های انرژی خورشیدی و کاربردهای غیر نیروگاهی آن و سیستم های فوتوولتاییک به طور مختصر آشنا خواهید شد.

فهرست مطالب کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی  1

پیشگفتار انرژی خورشیدی
مقدمه انرژی خورشیدی
تاریخچه انرژی خورشیدی
کاربردهای انرژی خورشیدی
1 – کاربردهای نیروگاهی
نیروگاه های حرارتی خورشیدی از نوع سهموی خطی
نیروگاه های حرارتی خورشیدی از نوع دریافت کننده مرکزی
نیروگاه های حرارتی خورشیدی از نوع شلجی بشقابی
دودکش های خورشیدی
  مزایای نیروگاه های خورشیدی

الف) تولید برق بدون مصرف سوخت
ب ) عدم احتیاج به آب زیاد
ج) عدم آلودگی محیط زیست
د) امکان تامین شبکه های کوچک و ناحیه ای
ه) استهلاک کم و عمر زیاد
2-  کار بردهای غیر نیروگاهی
الف) آبگرمکن خورشیدی و حمام خورشیدی
ب) گرماش و سرمایش ساختمان و تهویه مطبوع خورشیدی
ج) آب شیرین کن خورشیدی
د) خشک کن خورشیدی
ه) اجاق خورشیدی
و) کوره خورشیدی
ز) خانه خورشیدی
سیستم های فتو ولتائیک
الف) پنل های خورشیدی
ب ) تولید توان مطلوب یا بخش کنترل
ج ) مصرف کننده یا بار اکتریکی
مصارف و کاربردهای سیستم های فتوولتائیک
الف) مصارف فضانوري و تأمین انرژي مورد نیاز ماهواره ها جهت ارسال پیام
ب) روشنایی خورشیدی
ج) سیستم تغذیه کننده یک واحد مسکوني
د) سیستم پمپاژ خورشیدي
ه) سیستم تغذیه کننده ایستگاههاي مخابراتي وزلزله نگاري
و) ماشین حساب، ساعت، رادیو، ضبط صوت و وسایل بازي
ز) نیروگاههاي فتوولتائیک
ح) یخچالهاي خورشیدي
ط) سیستم تغذیه کننده پرتابل یا قابل حمل
منابع

 

برای دانلود پروژه ای کامل با عنوان انرژی خورشیدی ، نیروگاه های انرژی خورشیدی و سیستم های فوتوولتاییک کلیک کنید.

 

———-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :    دانلود کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 1

دانلود کمکی  :     دانلود کتابچه آموزشی انرژی خورشیدی 1

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم :    1٫07   MB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط ....

پروژه طراحی سیستم های انرژی خورشیدی و فوتو ولتایی... طراحی سیستم های انرژی خورشیدی یکی از مشاغل جدید برای مهندسان برق تلقی میباشد.دانشجویان این رشته با فراگیری طراحی سیستم های انرژی خورشیدی میتوانند به ر...
دانلود پایان نامه اهمیت انرژی های تجديد پذير و برر... پایان نامه ای که در این مطلب آماده شده است در ابتدا به اهمیت انرژی های نو (انرژی های تجدید پذیر) پرداخته و در ادامه به بررسی و روش های مختلف استفاده ا...
پایان نامه کامل بررسی و عملکرد نیروگاه های خورشیدی... سالها پیش از این شاید چوب و زغال سنگ مهم ترین منبع تأمین انرژی بشمار می رفتند. به تدریج با کشف و بهره برداری از نفت و مشتقات آن، این ماده سوختنی جایگا...
قسمت های اصلی سیستم های فتوولتائیک (بخش دوم)... از دیگر بخشهای مهم در یک سامانه فتوولتائیکی منابع ذخیره انرژی یا همان باتری ها هستند.معمولا برای بالا بردن ضریب اطمینان در تامین انرژی انرژی الکتریکی ...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.