صفحات خورشیدی ثابت و متحرک


برخی از سیستم های فتوولتائیکی بدون ردیاب خورشیدی طراحی و اجرا میشوند در این نوع از طراحی صفحات فتوولتائیک ثابت بوده و با تغییر تدریجی خورشید زاویه این صفحات ثابت و بدون تغییر میباشد.

البته برای نصب صفحات بدون استفاده از ردیاب های خروشیدی بایستی زاویه این صفحات در بهترین شکل ممکن در نظر گرفته شود تا بتوان در طول روز و طی ساعاتی که بیشترین شدت تابش را داریم این صفحات به گونه ای قرار بگیرند که متوسط توان جذب آنها نسبت به دیگر حالات بیشترین مقدار را داشته باشد.و در صورت استفاده از سیستمی مجهز به ردیاب های خورشیدی نیازی به اندازه گیری و محاسبه بهترین درجه نصب ممکن نیست.

برای نصب صفحات فتوولتائیک چه ثابت و چه متحرک باید به چند نکته توجه داشت:

1- جهت قرار گیری:

جهت قرار گیری یک صفحه فتوولتائیک در صورت ثابت بودن بسیار قابل توجه است اما اگر از سیستم ردیاب خورشیدی استفاده شود نیازی به جهت یابی نیست.

2- وضعیت سایه گذاری در مکان نصب و همچنین در طول روز:

قرار گرفتن صفحات فتوولتائیک در سایه حتی قسمتی از یک صفحه از مجموعه کل صفحات به میزان قابل توجهی توان تولیدی سیستم را کاهش میدهد.به همین دلیل بایستی توجه شود مکان مورد نظر برای نصب نبایستی دارای جسمی باشد که طول روزبا حرکت خورشید ایجاد سایه کند و همچنین نصب صفحات باید به گونه ای باشد که خود صفحات نیز برای یکدیگر ایجاد سایه نکنند.

3- نوع مواد استفاده شده در نصب صفحات به عنوان تکیه گاه و ستون و…

صفحات فتوولتائیک معمولا دارای سطح تخت و نازک و در عین حال در کنار هم که قرار میگیرند تشکیل یک صفحه وسیع را میدهند.وزش باد فشار زیادی به صفحات و در نتیجه به کل فندانسیون مجموعه وارد میکند که بایستی بتوان با توجه به استاندارد های علمی اولا این صفحات به گونه ای نصب شود تا فشار وارده ناشی از باد و لرزش و … به حداقل برسد و دیگر اینکه تکیه گاه های نصب شده از مواد مرغوب و مقاوم ساخته شده باشند تا بتوانند تا دو برابر فشار پیشبینی شده را تحمل کنند.چنانچه صفحات بر روی دیوار یا پشت بام نصب شد بایستی وزن صفحات و مقاومت دیوار به درستی اندازه گیری شود و در صورت نیاز تقویت شود.

معمولا نصب صفحات به صورت ثابت بر روی زمین یا پشت بام و در کنار هم میباشد البته به طوری که هیچ سایه ای روی انها قرار نگیرد.اما صفحات فتوولتائیک متحرک معمولا بر روی تیرک یا ستون هایی قرار میگیرند و توسط قطعات متحرک میتوانند با استفاده از برنامه ریزی های کنترلی کامپیوتری و ردیاب های خورشیدی با تغییر مکان خورشید جهت و زاویه خورد را تغییر دهند.

در شکل زیر یک نوع پنل متحرک را مشاهده میکنید:

solar_tracker farsi 1

معمولا صفحات متحرک نسبت به صفحات ثابت از نظر وسعت مکان لازم برای نصب آنها نیاز به مکان وسیع تری دارند زیرا در هنگام حرکت به دلیل جلوگیری از برخورد آنها با یکدیگر بایستی فاصله آنها را از یکدیگر بیشتر در نظر گرفت و همچنین به دلیل وزن آنها نمیتوان تعداد زیادی از آنها را روی یک ستون نصب کرد به همین دلیل بایستی مجموعه کل آنها را به صورت چندتایی روی یک ستون نصب و توسط یک سیستم مرکزی همگی آنها را با هم کنترل کرد.

برای نصب صفحات به صورت ثابت بایستی زاویه دقیق این صفحات در دسترس باشد این عمل را هم میتوان از روی نمونه برداری و داشتن پارامتر های مورد نیاز مثل طول و عرض جغرافیایی و…؛در محل محاسبه کرد و هم میتوان با استفاده از اطلاعات سازمان هواشناسی منطقه تمام اطلاعات لازم را کسب کرد.

ازجمله وسایلی که برای تعیین زاویه نصب صفحات از آنها استفاده میشود میتوان به:

1-ثبت کننده های ساعات افتابی(ابزار های اندازه گیری ساعات افتابی که به آفتاب نگار موسومند انواع مختلفی دارند این دستگاه بهترین ساعات آفتابی از نظر شدت تابش را مشخص میکند)

2-ثبات های شدت تابش(این ابزار شدت تابش خورشید را مشخص میکنند این دستگاه را اکتینومتر مینامند)

3-آذرسنج(این دستگاه میزان شدت تابش در حال برخورد عمودی پرتو نور به صفحه را اندازه گیری میکند)

اشاره کرد.

 

مطالب مرتبط ....

پایان نامه شبیه سازی و تولید سلول خورشیدی و بررسی ... فعالیت هاى بشر پیوسته در حال تغییر شکل زمین و اتمسفر اطراف آن است. تبدیل جنگل ها به زمین هاى کشاورزی و یا تخریب آن ها براى مقاصد دیگر، پیدایش اثر گلخا...
دانلود پروژه تشریح سامانه های فتوولتائیک و نصب صفح... یکی از فناوری های جدید تولید انرژی، فناوری سامانه فتوولتائیک یا برق خورشیدی است. که در کنار سامانه های تولید انرژی دیگر همچون انرژی باد، جزر و مد دریا...
دانلود پایان نامه بررسی و طراحی سامانه های فتوولتا... یکی از فناوری های جدید تولید انرژی، فناوری سامانه فتوولتائیک یا برق خورشیدی است. که در کنار سامانه های تولید انرژی دیگر همچون انرژی باد، جزر و مد دریا...

۲ دیدگاه در “صفحات خورشیدی ثابت و متحرک”

  1. Pitter گفت:

    مثل همیشه کوتاه و خوب

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.