قسمت های اصلی سیستم های فتوولتائیک (بخش سوم)


شارژ کنترلر :

مغز هوشمند یک سامانه فتوولتائیک و مسئول مدیریت و کنترل دو بخش دیگر بر عهده شارژ کنترلر میباشد.شارژ کنترل وظیفه دارد هنگامی که باتری ها به شارژ کامل رسیدند باتری ها را از منبع تولیدی جدا کند و هنگامی هم که در صورت استفاده مکرر از باتری ها دشارژ آنها به حد بحرانی رسید بایستی اتصال بار را از سیستم قطع کند.شارژ کنترلر ها معمولا ولتاژ باتری را اندازه گرفته در صورت شارژ کامل اتصال آنها را ازصفحات فتوولتائیک قطع میکنند و همچنین در صورت تشخیص دشارژ کامل اتصال باتری از مصرف کننده ها را قطع میکنند. البته بایستی باتری ها را به گونه ای در نظر گرفت که دارای ظرفیت کافی برای شارژ را داشته باشند زیرا باتری که بتواند هرچه بیشتر شارژ شود در مقابل میتواند در صورت عدم وجود منبع تولید انرژی مدت زمان بیشتری انرژی مورد نیاز بار را تامین کند.وظیفه دیگر شارژ کنترل ها جلوگیری از خطای اتصال کوتاه در سه بخش تولید کننده،.مصرف کننده،و منابع ذخیره کننده میباشد به طوری که هم دارای فیوز های قطع کننده است و هم با استفاده از مدارات مقایسه گر الکترونیکی میتواند خطای اتصال کوتاه را تشخیص داده و اقدام لازم را انجام دهد.در شکل زیر شار کنترل 60 آمپر را مشاهده میکنید.

شارژ کنترلر

شارژ کنترل ها در رنج های مختلف از نظر میزان جریان دهی ساخته و دسته بندی میشوند.از چند آمپر گرفته تا 100 آمپر،البته در صورت نیاز به جریان های بالا توصیه میشود از چند شارژ کنترلر استفاده شود که در این صورت کل سیستم به چند سیستم جدا از هم تقسیم میشود.مثل جدا کردن برق روشنایی از دیگر مصرف کننده ها.اما همه سیستم را میتوان به یک بانک باتری متصل کردو نیازی به جدا کردن باتری ها از هم نیست.

شارژ کنترلر ها در چهار نوع مختلف دسته بندی میشوند.

1-کنترل کننده های موازی(از این کنترل کننده ها در سامانه های کوچک استفاده میشوداین کنترل کننده ها توسط مدارات بایپاس سیستم را کنترل میکنند انها ولتاژ باتری را اندازه گرفته و در صورت شارژ کامل از طریق یک ترانزیستور جریان اضافی را تلف میکننددر این صورت بعد از شارژ کامل باتری ها توان تولیدی اضافی به صورت گرما تلف میشود.این دسته کنترل کننده ها دارای قیمتی ارزان و ساختمانی ساده هستند و بزرگترین عیب آنها اتلاف بالای انرژی آنهاست.)

2-کنترل کننده های یک مرحله ای(این کنترل کننده ها همانند کنترل کننده های موازی عمل میکنند تنها با این تفائت که با شارژ کامل باتری ها اتصال آنها را از صفحات فتوولتائیک قطع کرده و دیگر اتلاف گرمایی ندارند.)

3-کنترل کننده های چند مرحله ای(این کنترل کننده به صورت خودکار یک جریان شارژ متناسب با باتری را برای شارژ  به باتری اعمال میکند.هنگامی که سطح شارژ باتری کمترین مقدار خود را داشت،بیشترین جریان شارژ به باتری اعمال میشود و به تدریج با بالا رفتن سطح شارژ باتری  میزان جریان اعمالی کاهش میابد.استفاده از این کنترل کننده ها باعث افزایش عمر باتری ها میشود.)

4-کنترل کننده های پالسی(این کنترل کننده ها مشابه کنترل کننده چند مرحله ای است و طرز کار آن بدین گونه است که با کنترل عرض پالس اعمالی متناسب با وضعیت شارژ،باتری ها را شارژ میکند.هنگامی که باتری ها در نزدیکی نقطه دشارژ باشد عرض پالس ها حداکثر و هنگام شارژ کامل عرض پالس ها حداقل میباشد)

از دیگر امکانات عمومی شارژ کنترلر ها میتوان به سیستم های نوری یا صوتی اعلام خبر قطع کن های دستی،سیستم های تهویه،رله های محافظ در مقابل برگشت جریان و… اشاره کرد.

نحوه اتصال قسمت های اصلی سیستم های فتوولتائیک :

شارژ کنترلر دارای 6 سر ورودی می باشد.که 2 تا به پنل خورشیدی ، 2 تا به باتری و 2 تای دیگر آن به مصرف کننده DC یا اگر بار از نوع جریان متناوب می باشد این دو سر به اینورتر و از خروجی اینورتر به بار AC وصل میشود.

نحوه اتصال قسمت های اصلی سیستم های فتوولتائیک

مطالب مرتبط ....

دانلود پایان نامه اهمیت انرژی های تجديد پذير و برر... پایان نامه ای که در این مطلب آماده شده است در ابتدا به اهمیت انرژی های نو (انرژی های تجدید پذیر) پرداخته و در ادامه به بررسی و روش های مختلف استفاده ا...
دانلود مقاله انرژی خورشیدی و سیستم فتوولتائیک... مطلبی که امروز برای دانلود آماده شده است، یک مقاله زیبا در مورد انرژی خورشیدی و سیستم فتوولتائیک می باشد. فایل این مقاله به صورت ورد (word) می باشد. ا...
پروژه طراحی و پیاده سازی کنترل شارژ سلولهای خورشید... در این پروژه به طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل شارژ باطری سلولهای خورشیدی می پردازیم .سلول خورشیدی یک مبدل مستقیم انرژی نورانی به الکتریکی است که بسته...
قسمت های اصلی سیستم های فتوولتائیک (بخش اول)... در این آموزش که انشالله در سه بخش جدا خدمت شما عزیزان ارائه می شود به معرفی قسمت های اصلی یک سامانه فتوولتائیکی پرداخته خواهد شد.اجزای اصلی سیستم های ...

۲ دیدگاه در “قسمت های اصلی سیستم های فتوولتائیک (بخش سوم)”

  1. pouya گفت:

    salam pas ghesmate downloadesh kojast?1,2,3 hamin mored download nadare

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.