سيري در مخابرات سيار


چکیده:

اولین ارتباط رادیویی یا در حقیقت استفاده عملی از ارتباط رادیویی سیار يا همان مخابرات سيار در سال 1897 میلادی توسط مارکنی به ثبت رسیده است که برقراری موفقیت آمیز ارتباط بین یک نقطه از خشکی با قایقی در فاصله 18 مایلی بود.

مارکونی در سال ۱۸۹۴ و به سن بیست سالگی مطالبی درباره آزمایش‌های انجام شده توسط هنریش هرتز خواند. آن آزمایشات به وضوح وجود امواج نامرئی الکترومغناطیسی را که با سرعتی معادل سرعت نور در فضا حرکت می‌کردند، نشان داده بود.

بلافاصله این فکر برای مارکونی پدید آمد که می‌توان بدون استفاده از سیم از این امواج برای فرستادن علائمی به فواصل دوردست بهره گرفت. تا سال ۱۸۹۵ تنها با یک سال تلاش مارکونی موفق شد وسیله لازم برای این کار را بسازد. در ۱۹۰۱ او موفق شد یک پیام رادیو به آن سوی اقیانوس اطلس، از انگلستان به نیوزیلند، بفرستد. در سال  ۱۹۰۹مارکونی موفق شد پیام‌های رادیویی را از ایرلند به آرژانتین، یعنی مسافتی بالغ بر شش هزار مایل بفرستد. وی را پدر رادیو می نامند… “father of radio”

مقدمه:

 در تلفن ثابت هویت مشترک مشخص است از کجا؟ از آنجایی که مخابرات با کشیدن دو رشته سیم مسی تا در منزل یا محل کار و دادن بوق این کار برای مشترک کرده است.پس مرحله اول در شبکه مخابرات “هویت” یا شناسایی معتبر بودن مشترک است .
مکان مشترک نیز دقیقا مشخص است یعنی سوییچ هنگامی که کسی با این مشترک کار دارد راحت آن را پیدا کرده و به آن زنگ می زند. قسمت بعدی ” محل ثبت ” است یعنی مشترک هر چقدر با تلفن خود به دیگران زنگ بزند هزینه آن در کجا ثبت می شود؟ جواب مشخص است – در سوییچی که به آن متصل است .
قسمت بعدی ” ارائه سرویسهای جانبی ” است مثل نمایشگر شماره تلفن و انتقال مکالمه و … که این هم در سوییچی که تلفن به آن متصل شده است انجام می گیرد.

پس به طور خلاصه شبکه تلفن ثابت مشخصات زیر را دارا می باشد:

1- هویت یا شناسایی مشترک
2- مکان مشخص جهت تماس گرفته شدن با آن
3 – محل ثبت (شارژينگ)
4- ارائه سرویسهای جانبی

mokhaberat

تاریخ کامل مخابرات بی سیم به چهار دوره تقسیم می شود:

 • سیستم های آنالوگ (نسل اول)
 • سیستم های دیجیتال (نسل دوم)
 • سیستم های دیجیتال نسل سوم و چهارم (PCS)
 • دوره قبل از همگانی شدن این سیستم

دوره قبل از همگانی شدن سیستم های مخابرات بی سیم از سال های ۱۹۵۰ شروع و تا ۱۹۶۰ ادامه یافت. در این دوره از مخابرات سیار برای کاربردهای پلیسی، نظامی و هواپیمایی استفاده می شد و تجهیزات ارسال و دریافت، حجیم و گران قیمت بود.

نسل اول در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ بر پایه تکنولوژی آنالوگ و استفاده از مفهوم سلولی پدید آمد. ایده اساسی در مخابرات سیار سلولی استفاده مجدد از طیف فرکانسی در مناطقی است که به اندازه کافی از هم دورند. استفاده از مخابرات سیار سلولی موجب افزایش ظرفیت سیستم، کاهش هزینه، بهبود کیفیت سرویس و کاهش توان مورد نیاز شد.

شبکه مخابراتی نسل سوم:

عاملی که باعث تفاوت 3G و سیستم کنونی تلفن همراه است شبکه‌های آن‌هاست. شبکه‌های3G حجم بسیار وسیع‌تری از اطلاعات را منتقل می‌کنند. مانند ارسال ویدئو کلیپ، آهنگ‌ها، بازی‌ها و بسیاری از این دست از شخصی به شخص دیگر.

ویدیو کنفرانس (نمایش تصویری):

همان طور که از عنوان می‌توان تصور کرد، شما در حال صحبت با مخاطب‌ تان می‌توانید تصویر زنده او را نیز ببینید. از این امکان می‌شود در ارتباط چند کاربر به صورت ویدیویی یا همان ویدیو‌ کنفرانس نیز استفاده کرد

 تشخیص موقعیت جغرافیایی:

این امکان برای کاربر فراهم است که موقعیت جغرافیایی خود را در هر کجا که هست تشخیص دهد، فقط کافی است یک نقشه دیجیتال بر روی موبایل خود در اختیار داشته باشد. تصور کنید برای کسی که در جایی گم شده و نیاز دارد که بداند کجاست چه قدر می‌تواند مفید باشد

 انتقال پيام تصویری:

انتقال پیام‌های مختلف از دیگر توانایی‌های اين تکنولوژی است. این گونه که شما می‌توانید پیام‌های چند‌‌رسانه ‌ای ارسال و دریافت کنید. به عنوان مثال: شما در ورزشگاه تصویر گل تیم مورد علاقه‌تان را ثبت کرده و در کمتر از چند لحظه به دوست خود در نقطه‌ای دیگر، خارج از ورزشگاه ارسال می‌نمایید.

GPRS سرویس بسته‌های امواج رادیویی: 

این تکنولوژی امکان انتقال حجم و سرعت بالای داده را فراهم می‌آورد.

چت:

کاربردی که از محبوبترین امکانات ارایه شده در این تکنولوژی مي باشد.لازم به ذکر است استفاده از سیستم‌های چندرسانه‌ای باعث عملی شدن اهداف بزرگی چون دولت الکترونیک، آموزش الکترونیک، تجارت الکترونیک و غیره بر روی تلفن همراه می‌شود. در حال حاظر شرکت ایرانسل از بستر ۲.۷۵ بهره می‌برد و سرویس‌های نسل ۲.۵ را ارائه می‌دهد و همراه اول از بستر ۲.۵ و سرویس‌های همان نسل استفاده می‌کند.

mokhaberat saiar

نسل چهارم  تلفن همراه

رشد سیستمهای تلفن سیار، افزایش کاربران اینترنت و بالا رفتن انتظار و نیازهای کاربران، مانند تقاضای دسترسی به اینترنت با کیفیت بالا از طریق سیستم های بی سیم، منجر به طراحی سیستم هايی شده است که قادر به برآورده کردن این نیازها باشد.

Bsc

دومین مرحله بعد از آنتن موبایل (BTS) در شبکه  دستگاهی است به نام BSC) Base Station Controller).

کنترل چند BTS به عهده يك BSC است و كار آن بسيار با اهمیت می باشند

شما در حال صحبت با گوشی موبایل خود هستید و در حال صحبت خیابانهای متعددی را پشت سر می گذاريد ولی همچنان به مکالمه خود ادامه می دهيد در اين حالت شما از چندین آنتن موبایل گذشته ايد و هر آنتن موبایل شما را به آنتن ديگر دست به دست كرده است و کانال ترافيكی شما را با خود پاك كرده و به يك آنتن ديگر تحویل داده است . اين مديريت مکالمه كه در حال حركت اتفاق می افتد به HAND OVER معروف است و  وظیفه BSC مرتبط با آن BTS می باشد.

تا کنون ماهواره های متعددی به فضا پرتاب شده اند که بعضی از این ماهواره ها مختص به انجام کارهای مشخص هستند و بقیه خدمات گوناگونی ارائه می دهند. ممکن است ماهواره ها برای خدمات مختلف فرکانس های مخصوص به خود داشته باشند و یا اینکه از یک باند فرکانس به صورت مشترک یا دیگر ماهواره ها استفاده کنند. انواع اصلی خدمات  مختلف ماهواره را که توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU) در نظر گرفته شده است،می توان به صورت زیر بیان کرد:

1- سرویس ارتباطات ثابت ماهواره ای (FCC)

2- سرویس ارتباطات سیار ماهواره ای (MSS5) که خود شامل ایستگاههای سیار زمینی، هوائی و دریائی است.

3- سرویس پخش تلویزیونی به وسیله ماهواره یBSS

4- سرویس ماهواره ای برای تعیین محل ایستگاه های فرستنده (RDSS)

5- سرویس هدایت رادیوئی ماهواره(RDSS)

علاوه بر سرویس های فوق اخیرا سرویس های بسیار دیگری نیز مطرح شده است و ما تنها به اصلی ترین موارد اشاره کردیم.

بررسی مضرات گوشیهای تلفن همراه:

آزمایش بر روی تخم مرغ:

مدتی قبل، یکی از خبرگزاریهای بین اللملی گزارشی از آزمایش یک تخم‌مرغ در کنار یک موبایل را منتشر کرده بود که آن تخم مرغ بعد از گذشت زمانی سفت شده بود.
در عکس‌هایی که با استفاده از دوربین‌های حساس حرارتی گرفته شد، دیده شد که یک تخم مرغ را در مقابل یک موبایل روشن در حال صحبت کردن گذاشتند و پس از گذشت یک ساعت، تقریباً نیمی از آن سفت شده بود. با مشاهده این آزمایش به خوبی می توان به عمق این فاجعه و مضرات امواج موبایل برای سلامتی انسان پی برد. ببینید که این امواج با تخم مرغ چه کرد، همین کار را با سلول‌های مغز ما می‌کند.

آزمایش بر روی خرگوش:

در سوئد روی یک خرگوش آزمایش جالبی انجام دادند. یک خرگوش را کنار یک موبایل گذاشتند که آن موبایل همواره روشن بود. در این مدت هم تغذیه کاملی به آن می‌دادند. پس از 2 ماه خون و سلول‌های خرگوش را برای آزمایش به آزمایشگاه بردند و نتیجه جالب توجهی را اعلام کردند؛ آن خرگوش با ادامه این وضعیت بیشتر از یک سال زنده نمی‌ماند. نمونه نسبی آزمایش شده این کار برای انسان را می‌توانید در افرادی ببینید که شغلشان مرتبط با رادارهای نظامی است. آن‌ها طول عمر بسیار کمی دارند و یا بسیاری از آن‌ها در زمان سالخوردگی به بیماری هایی مبتلا می‌شوند كه در افراد عادی كمتر دیده می‌شود

برای دانلود پایان نامه ای با عنوان کاربرد و عملکرد شبکه های بی سیم کلیک کنید.

مطالب مرتبط با سيري در مخابرات سيار

۴ دیدگاه در “سيري در مخابرات سيار”

 1. rezaiean گفت:

  این مطالب عالیست اما چرا لینک دانلودش رو پیدا نمیکنم و فقط عنوان کاربرد و عملکرد شبکه های بی سیم رو میبینم که منو به یه عنوان دیگه راهنمائی میکنه؟
  لطفا راهنماییم کنید
  و از زحمات بی منت و بی شاعبه شما دوستان برای مطالب بسیار مفیدتون سپاسگذارم.

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.