شبکه سوئيچينگ بسته ای (Packet Switching)


تاریخچه Packet Switching :
—در حدود سال  1970 تحقیقات برای ایجاد روش جدیدی به منظور انتقال راه دور دیتای دیجیتال ، یعنی سوئیچینگ پاکتی آغاز شد.—اگرچه از آن زمان تاکنون تکنولوژی سوئیچینگ پاکتی به نحو چشمگیری پیشرفت کرده ومتحول شده است. اما اساس این تکنولوژی همان است که در شبکه های دهه 70 به کار می رفت. و هنوز هم تکنولوژی سوئیچینگ پاکتی یکی از تکنولوژی های کارا و موثر برای انتقال دیتا در فواصل دور است.

Packet switching

 

یک تکنولوژی اطلاعاتی است که درآن استفاده کنندگان به قسمت های کوچک (واحد اطلاعاتی packet) تقسیم میشود و اینpacket  ها از طریق یک کانال ارتباطی مشترک به سوی گیرنده ارسال می گردد. در هنگامی که اطلاعات استفاده کننده از اندازه یک packet بیشتر شود این اطلاعات ابتدا به چند packet تبدیل شده و سپس ارسال می شوند. در شبکه هایی که براساس packet switching کار میکنند به مجموعه هایی با اندازه ای محدود انتخاب شده و بدین وسیله قابلیت در بافر قرار دادن بسته را در اختیار کاربر قرار میدهند. با توجه به اینکه هیچ کاربری نمیتواند خط مبادلات را برای مدت طولانی در اختیار بگیرد ، در اینگونه شبکه ها مسئله ترافیک تا حد زیادی حل شده است.

Packet switching

مهمترین ویژگی سرویس های packet switching در قابلیت انعطاف پذیری آن در برقراری سریع ارتباط چند نقطه است. در این تکنیک LAN های مستقر در مواضع جغرافیایی مختلف ، میتوانند ضمن تبادل داده با LAN مرکزی با یکدیگر نیز اطلاعات مبادله کنند. وسیله ای بنام PAD جریان سریال داده از یک وسیله بین شبکه ای مانند پل یا مسیر گردان را به صورت packet هایی برای شبکه packet switching و بالعکس در می آورد. شبکه packet switching داده های دریافتی از LAN های مختلف را از یکدیگر بافر میکند و بنابراین میتوان LAN های با سرعت های مختلف را از طریق آن به یکدیگر متوسل ساخت.

 packetswitching

به شبکه های packet switching تجاری (شبکه های همگانی داده) یا VAN (شبکه با ارزش افزوده) نیز گفته میشوند. در شبکه های packet switching با ارزش افزوده ، امکانات اضافی مانند کنترل خطا ، بافر کردن و تبدیل پروتکل (مثلا 3270 به ترمینال ANSI ) نیز به packet switching ها افزوده شده است. دو مثال از شبکه های packet switching و frame relay می باشند.

اجزای یک شبکه پاکت سوئیچینگ :

همانطور که مشاهده میشود یک شبکه اطلاعاتی پاکت سوئیچینگ دارای اجزای جز اصلی زیر میباشد :

1-   Local access componment) LAC)

2-   Packet assembler / disassembler) PAD)

3-   Packet switching node) PN)

4-   Network link) NL)

5-   Network management system) NMS)

LAC :

برای انتقال اطلاعات از یک شبکه داده پاکت سوئیچینگ یا PSDN ابتدا اطلاعات به یک PAD یا یک PN با قابلیت داخلی PAD قرستاده می شوند که اینکار توسط LAN انجام میشود که نیاز به سه قسمت دارد : 1- ترمینال 2- ارتباط فیزیکی 3-وسیله ارتباطی(مودم)

PAD :

به استفاده کنندگان اجازه دسترسی به شبکه را میدهد. وظیفه اصلی PAD ایجاد سازگاری بین وسایل مختلف استفاده کنندگان و PSD میباشد. ترمینالها و لوازم متنوع و مختلفی توسط کارخانجات مختلف با پروتکل ها و سرعتهای متفاوت وجود دارند. در هر صورت صرفنظر از ترمینال استفاده شده خروجی قبل از فرستاده شدن به PN توسط PAD استاندارد میشود یعنی PAD کار پاکت سازی اطلاعات در مبدا و بازیابی اطلاعات در مقصد را به عهده دارد.

وظایف دیگر PAD عبارتند از : متمرکز کردن خطوط و وظایف یک local switch ، ایجاد و قطع خطوط مجازی ، سازگار کردن استانداردها و شبیه سازی پروتکل.

PN :

در قلب یک PSDN یا چند PN وجود دارد و وظیفه مهم آن فرستادن پاکت ها به مقصد مورد نظر میباشد. اعمال دیگری که توسط PN انجام میشوند عبارتند از :

–        تهیه وضعیت کار افراد در شبکه

–        عیب یابی داخل شبکه

–        ارائه قابلیت دسترسی مستقیم به کامپیوتر میزبان

–        وظیفه ارتباط بین چند شبکه در اغلب PSD ها ، PN ها را در یک آرایش مشبک قرار میدهند تا همیشه خطوط پشتیبانی برای ارسال اطلاعات وجود داشته باشند.

 NL :

خطوط فیزیکی که ارتباط PN ها را مقدور میکند NL نامیده میشوند. این خطوط میتوانند یک یا چند نوع ار انواع زیر باشند :

–        مدار آنالوگ

–        مدار دیجیتال

–        میکروویو

–        سیستم ماهواره

NMS :

برای کنترل و نظارت بر نحوه کار شبکه های پاکت سوئیچینگ استفاده می شوند. NMS شامل end user ، routing – table ، interface profile میباشد. در حالتی که در شبکه اشکالی ایجاد گردد NMS میتواند مسیر ارتباطی را طوری تغییر دهد تا اطلاعات در این حالت نیز از فرستنده به سمت گیرنده ارسال شوند.

وظایف دیگر NMS عبارتند از :

–        کنترل نحوه کار شبکه

–        عیب یابی شبکه

–        جمع آوری و نگهداری اطلاعات مربوط به نحوه کار استفاده کنندگان جهت گزارشات یا صدور صورتحساب

–        بهینه سازی سرعت کار شبکه و کنترل ترافیک

مطالب مرتبط با شبکه سوئيچينگ بسته ای (Packet Switching)

یک دیدگاه در “شبکه سوئيچينگ بسته ای (Packet Switching)”

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.