دانلود مقاله نیروگاه سیکل ترکیبی


نیروگاه های سیکل ترکیبی:
—نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاهی است که شامل تعدادی توربین گاز و توربین بخار می‌شود. در این نوع نیروگاه، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به صورت سیکل ترکیبی نباشد، گازهای خروجی آن، که می‌توانند تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد دما داشته باشند، مستقیماً وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن هدر می‌رود. در حالی که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده شده و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخار آب تولید می‌کند. بنابراین، با استفاده از این روش، راندمان سیکل افزایش می‌یابد.

—به صورت تئوریک، انرژی قابل بازیابی از اگزوز توربین‌های بخار حدود نصف انرژی تولید شده توسط خود توربین گاز است. بنابراین، توان توربین بخار حدود نصف توربین گاز خواهد بود. در برخی از طراحی‌ها، دو توربین گاز، انرژی مورد نیاز برای یک توربین بخار را ایجاد می‌کنند و در نتیجه، توان تولیدی توربین‌های بخار در حدود توربین‌های گاز می‌شود.
—براساس نحوه استفاده از گاز خروجی ، نیروگاههای سیکل ترکیبی به سه دسته تقسیم بندی می شوند :

1- نیروگاههای سیکل ترکیبی بدون مشعل

2- نیروگاههای سیکل ترکیبی با سوخت اضافی (مشعل)

3- نیروگاههای سیکل ترکیبی جهت تامین هوای دم کوره بویلر

مهمترین هدف در ساخت نیروگاه های سیکل ترکیبی بالا بردن راندمان و کاهش تلفات حرارت بالای خروجی از اگزوز توربین های گازی می باشد.

1- نیروگاههای سیکل ترکیبی بدون مشعل
در این نوع ، دود خروجی از اگزوز توربین گاز که حجم بالا و دمای زیادی ( دمای گاز خروجی در بار اسمی در حدود 500 درجه سانتی گراد است ) دارد به بویلری هدایت می شود و به جای مشعل و سوخت در واحدهای بخاری ، جهت تولید حرارت به کار می رود. بخار تولید شده نیز توربین بخار را به چرخش در می آورد. این امر باعث بالا رفتن راندمان مجموعه نیروگاهی می گردد ، ضمن آنکه هزینه های سرمایه گذاری به ازای هر کیلو وات تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند .

در حال حاضر مهمترین نوع نیروگاه های برق که به صورت مگاوات بالا با استفاده گسترده در دنیا هستند عبارتند از:

نیروگاه های اتمی

– نیروگاه های فسیلی-حرارتی (بخار و گازی و یا ترکیب هردو به صورت سیکل ترکیبی)

نیروگاه های برق آبی (سد)

نیروگاه های بادی

sikl tarkibi

—در ادامه با برخی از انواع نیروگاه های تولید برق آشنا می شویم.

لازم به توضیح است که برخی از این روش های تولید برق تنها به صورت تئوری و یا با تولید و استفاده محدود هستند.

sikl tarkibi (2)

—نیروگاههای جوش (گداخت) هسته‌ای:

تحقیقات اساسی برای ساخت راکتورهای جوش هسته‌ای با ظرفیت بالای هزار مگاوات از سالهای قبل ادامه دارد. سوخت پایه‌های این راکتورهای جوش هسته‌ای ، ایزوتوپهای اتم هیدروژن می‌باشد. در راکتور این نیروگاهها بوسیله میدانهای مغناطیسی قوی و پالسهای با فرکانس رادیویی و روشهای دیگر ایجاد حلقه پلاسمای کنترل شده با دمای بسیار بالا حدود حتی سیصد میلیون درجه کلوین را می‌نمایند. با استفاده از این درجه حرارت بالا که در حلقه پلاسما بخاطر واکنشهای جوش هسته‌ای ایجاد می‌شود. در اطراف محفظه پلاسما بوسیله مبدلهای حرارتی مختلف می‌توان آب را بصورت بخار مناسب توربینهای بخار تربو ژنراتور بخاری در آورد و بوسیله آن تولید قدرتهای زیاد نمود. البته تا کنون دانشمندان موفق به تولید انرژی بطور مداوم با این راکتورها نشده‌اند.

مقاله نیروگاه سیکل ترکیبی به صورت پاور پوینت (ppt) میباشد امیدوارم مورد پسند شما عزیزان و همراهان قرار بگیرد

———-w————i——-——-k———–i———

       دانلود مستقیم  :   دانلود مقاله نیروگاه سیکل ترکیبی

       دانلود کمکی   :    دانلود مقاله نیروگاه سیکل ترکیبی

       رمز عبور فایل :       www.wikipower.ir

       حجم :      1.54  MB

       اشتراک گذاری شده توسط :  ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط ....

دانلود پایان نامه افزایش قدرت و راندمان توربین های... پایان نامه حاضر تحت عنوان افزایش قدرت و راندمان توربین های گازی برای دانلود آماده گردیده است.همانطور رکه می دانید اکثر نیروگاه های ایران از نوع گازی ی...
دانلود پایان نامه بررسی تجهیزات و آشنایی کامل با ن... در کشور ما ایران نیروگاه های سیکل بخار (حرارتی) متعددی وجود دارد، که نقش فوق العاده مهمی را در تولید برق کشور و استان ایفا می کند. سوخت اصلی نیروگاه ب...
دانلود آموزش نیروگاه های تولید کننده برق به صورت ف... در این مطلب به آموزش نیروگاههای برق و همچنین به بررسی تجهیزات نیروگاه ها می پردازد. این آموزش برای یادگیری آسان در مورد چگونگی کارکردن تجهیزات نیروگاه...

۳ دیدگاه در “دانلود مقاله نیروگاه سیکل ترکیبی”

  1. میثم گفت:

    با سلام
    لطفا اگه مقاله دررابطه بانیروگاه سیکل ترکیبی دارین برام به ایمیل م ارسال کنید

  2. hldv گفت:

    واقعا سایتتون عالیه نامبر وان

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.