دانلود جزوه اصول اندازه گیری الکتریکی


جزوه ای که در این پست برای دانلود شده است با عنوان اصول اندازه گیری می باشد.هدف از جزوه اصول اندازه گیری آشنایی با یکاهای الکتریکی، انواع مختلف استانداردها ،وظایف و مشخصات ابزارهای اندازه گیری، و انواع مختلف خطاها و روش های تحلیل آن ها سنجه گردان دارسونوال، چگونگی استفاده ازآن درآمپرسنج ها،ولت سنج ها، واهم سنج ها، برخی محدودیت ها و همچنین بعضی از کاربردهای آن است.

اندازه گیری الکتریکی :

طی یک قرن و نیم اخیر، ایده های جدید بسیاری درزمینه هنر اندازه گیری کمیت های الکتریکی وجود داشته است. در بخش عمده ی این دوره، تلاش اصلی، صرف تکمیل ابزار اندازه گیری عقربه ای، شامل یک مقیاس ویک عقربه ی متحرک شده است.
دراین گونه ابزارها، زاویه ی انحراف عقربه ، تابعی از مقدار کمیت الکتریکی مورد اندازه گیری، و بنابراین، قابل قیاس با آن است. واژه ی ابزار اندازه گیری آنالوگ (قیاسی) به ابزارهای عقربه ای گفته می شود وبه منظور تمایز آنها از ابزارهای کاملا متفاوت به کار می رود که مقدارکمیت مورد اندازه گیری رابه صورت رقمی(دیجیتال) نمایش می دهند. این ابزارهای اندازه گیری جدیدتر، ابزارهای اندازه گیری دیجیتال، نامیده می شوند.

وظایف و مشخصات ابزارهای اندازه گیری:

بسیاری ازابزارهای اندازه گیری، اهداف مشترکی رادرزمینه ی ارائه اطلاعات در مورد کمیت های متغیر مورد اندازه گیری دنبال می کنند. گاهی ابزارهای اندازه گیری علاوه برنشانگری بصری کمیت مورد نظر، عمل ثبت دائمی آنها را نیز انجام می دهند. همچنین، برخی از ابزارهای اندازه گیری، برای کنترل یک کمیت ،مورد استفاده قرارمی گیرند.
بنابراین، می توان گفت که ابزارهای اندازه گیری، سه وظیفه اصلی را دنبال می کنند: نشانگری،ثبت وکنترل. یک ابزارخاص، ممکن است هریک ازاین وظایف ویاهمه آنها رابه طور همزمان انجام دهد. ابزارهای آزمون الکتریکی والکتریکی همه منظوره، اساساً وظایف نشانگری و ثبت را انجام می دهند. اما ابزارهای مورد استفاده در فرایندهای صنعتی، غالباً وظیفه کنترل را نیز برعهده دارند. دراین صورت، کل سیستم، یک سیستم کنترلی یا سیستم خودکار نامیده می شود.

سرفصل های جزوه اصول اندازه گیری :

فصل اول مقدمه ای براندازه گیری

اهداف آموزشی

مقدمه

وظایف و مشخصات ابزارهای اندازه گیری

یکاهای الکتریکی

استانداردهای اندازه گیری

خطا دراندازه گیری

1- خطاهای فاحش

2- خطاهای اسلوبمند

3- خطاهای تصادفی

تحلیل آماری خطادراندازه گیری

خطاهای حدی

اجزای ابزارهای اندازه گیری الکتریکی

انتخاب، نگهداری وکاربری ابزارهای اندازه گیری

خلاصه

فصل دوم : سنجه گردان دارسونوال

اهداف آموزشی

مقدمه

سنجه گردان دارسونوال

شنت آیرتون

سنجه گردان دارسونوال به کار رفته درولت سنج DC

سنجه گردان دارسونوال به کاررفته درولت سنج DC

آثار بارگذاری ولت سنج

آثارجایگذاری آمپرسنج

مدار سري با آمپرسنج

اهم سنج

اهم سنج های چند گستره

مالتی متر(چند سنجه)

کالیبره کردن ابزارهای اندازه گیری DC

موارد کاربرد

1- آزمون های نشت خازن های الکترولیتی

2- آزمون های نشت خازن های غیرالکترولیت

3- استفاده ازاهم سنج جهت وارسی پیوستگی

4- استفاده ازاهم سنج برای وارسی دیودهای نیمه رسانا

 

——-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :  دانلود جزوه اصول اندازه گیری(آشنایی با دستگاه های اندازه گیری)

دانلود کمکی :    دانلود جزوه اصول اندازه گیری(آشنایی با دستگاه های اندازه گیری)

رمز عبور فایل : www.wikipower.ir

حجم : 800 KB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

 

مطالب مرتبط ....

دانلود جزوه اندازه گیری الکتریکی... جزوه ای که امروز برای دانلود قرار داده شده است مربوط به اندازه گیری الکتریکی می باشد. این جزوه در رشته های مهندسی برق جز یکی از دروس تخصصی می باشد. در...
دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت اول : اطلاعات... دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق : در این بخش از سایت ویکی پاور برای شما دوستان و همراهان ، مجموعه جزوه های مهندسی برق را آماده نموده ایم که مربوط به...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.