دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت چهارم : زمین الکتریکی و حفاظت)


قسمت چهارم مجموعه جزوات مهندسی برق به زمین کردن الکتریکی (ارتینگ) و حفاظت الکتریکی اختصاص دارد.در اين جزوه سعي شده انواع روش هاي زمين كردن و محاسبات زمین کردن الکتریکی آنهابه طور مختصر ارائه گردد.

همانگونه که میدانید در تمام تأسيسات الكتريكي ، به خصوص تأسيسات فشار قوي ، زمين كردن يكي از مهمترين و اساسي ترين اقدامي است كه براي رفاه و سلامتي و اصو ً لا ادامه زندگي اشخاصي كه به نحوي با اين تجهيزات در تماس هستند و حتي در خارج از پست های برق (فشار قوی و ضعیف) در رفت و آمد مي باشند بايد با دقت هر چه تمام تر و با توجه به قواعد و قوانيني كه بدين منظور تحرير شده اند انجام گيرد . در تأسيسات برق دو نوع زمين كردن وجود دارد كه ما يكي را زمين كردن حفاظتي و ديگري را زمين كردن الكتريكي مي ناميم .

زمين از موادي تشكيل شده كه غالبًا هادي الكتريسيته هستند به خصوص در حالتي كه مرطوب باشند ، بنابراين اگر شخصي كه روي زمين قرار دارد با جسمي كه نسبت به زمين داراي پتانسيل است تماس حاصل نمايد به علت برقرار شدن جريان دچار برق گرفتگي مي شود .
.

فهرست مطالب جزوه زمین الکتریکی و حفاظت (قسمت چهارم مجموعه جزوات مهندسی برق )

در ادامه فهرست مطالب جزوه حاضر را مشاهده می فرمایید :

فصل اول : زمين حفاظتي و الكتريكي

اهداف آموزشي :
١) شناخت زمين حفاظتي
٢) شناخت زمين الكتريكي
٣) طرح زمين حفاظتي
٤) طرح زمين الكتريكي
٥) شناخت ارتباط بين زمين الكتريكي و حفاظتي
.

فصل دوم : انواع ميل هاي زمين

اهداف آموزشي :
١) معرفي اصلاحات بكار برده شده در زمين كردن
٢) شناخت انواع ميل هاي زمين

.

در ادامه مجموعه تعاریفی که در این جزوه نیز آماده گردیده برای مطالعه آماده گردیده است :
1- زمين
زمين در اين مبحث به معني نوع و جنس زمين است ، مثل خاك رس، ماسه ، شن ، سنگ لاخ ، باتلاق ، مرداب و غيره

.
2- ميل زمين (زمين كننده )
ميل زمين عبارت است از هادي يا فلزي به هر شكل ( صفحه اي،لوله اي ،طنابي ، پروفيل ) كه در زمين چال ميشود وبا زمين ارتباط برقرار مي كند وما به آن در اين مبحث به اختصار ميل ميگوييم.

.
3- زمين همسطح
عبارت است از قسمتي از سطح زمين كه بين نقاط مختلف آن در اثر عبور جريان از زمين اختلاف پتانسيل محسوسي ايجاد نمي شود، زمين همسطح تقريبا ٢٠ متر از ميل زمين فاصله دارد.

.
4- ميل فرمان
عبارت است از سيم يا مفتول يا صفحه فلزي كه مربوط به زمين كننده است وبراي تنظيم افت پتانسيل و كوچك كردن ولتاژ تماسي خطرناك بكار ميرود.

.
5- سيم زمين
عبارت است از سيم رابط ميان زمين كننده(ميل) و زمين شونده .
آن قسمت از اين سيم كه در زمين قرار گرفته است جزئي از ميل محسوب مي شود و آن قسمت كه در خارج از زمين و عايق نسبت به زمين كشيده شده است متعلق به سيم زمين ميباشد.

.
6- شين زمين
عبارت است از شيني كه تعداد زيادي سيم زمين از آن منشعب مي شود.

.
7- تاسيسات زمين
عبارت است از مجتمع زمين كننده ها و سيم هاي زمين و بطور كلي تمام قسمتهائي كه به زمين كردن تاسیسات الکتریکی مربوط ميشوند.
.
فصل سوم : روشهاي اندازه گيري پارامترهاي زمين

اهداف آموزشي :
١) سنجش مقاومت گسترده زمين
٢) سنجش مقاومت مخصوص زمين
٣) محاسبه مقاومت الكترودها
٤) محاسبه مقاومت الكترود ميله اي
٥) محاسبه مقاومت مجموعه الكترودهاي ميله اي
٦) اندازه گيري مقاومت الكترود زمين

.

فصل چهارم : اتصال زمين استاتيك

اهداف آموزشي :
١) آشنايي با روش حفاظتي صفر كردن
٢) شناخت شرايط صفر كردن
٣) روش عملي صفر كردن
.
فصل پنجم : حفاظت تاسيسات درمقابل صاعقه

اهداف آموزشي :
١) آشنايي با انواع روشهاي حفاظت تأسيسات صنعتي و دستگاههاي ثابت و ساختمانها در مقابل صاعقه
.
صاعقه گير ساده
صاعقه نتيجه تخليه بار الكتريكي حاصل از يونهاي باردار در ابر مي باشد . اين تخليه الكتريكي در صورتي كه با زمين صورت گيرد مي تواند بسيار خطرناك باشد . هدف اصلي استفاده از برقگير هدايت جريان الكتريكي صاعقه به مسير دلخواه مي باشد . در اينصورت با قراردادن برقگير در نقاط استراتژيك يك مجموعه مي توان جريان الكتريكي صاعقه را از طريق هادي مناسبي به زمين منتقل كرد . عمل جذب صاعقه بواسطه افزايش چگالي يونها و پرتاب آنها تا شعاع ١٠ تا ١٥ متري بالاي برقگير مي باشد.

از طرف ديگر يونهاي منفي موجود در ابرها نيز كوتاهترين مسير را براي عبور انتخاب مي كنند بنابراين پس از تماس يونهاي منفي ابر با يونهاي مثبت هدايت شده برقگير ، مسيري مناسب براي عبور يونهاي ديگر فراهم مي آيد و به اين ترتيب عبور جريان الكتريكي آن منطقه از ابر تا تخليه يونها به حدي كه جريان متوقف گردد ادامه مي يابد واضح است كه زمان اين تخليه بسيار كوتاه مي باشد . اين ميله ها از مس با روش نيكل كروم و يا آلومينيوم ساخته ميشود . ميله برقگير بدون نوك چند شاخه نيز مي تواند مورد استفاده قرار گيرد .

———-w————i——-——-k———–i———

       دانلود مستقیم  :   دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت چهارم : زمین الکتریکی و حفاظت)

       دانلود کمکی   :   دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت چهارم : زمین الکتریکی و حفاظت)

       رمز عبور فایل :       www.wikipower.ir

       حجم :      5,17  MB

       اشتراک گذاری شده توسط :  ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط ....

دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت سوم : شیرهای ... در این قسمت از سایت ، در ادامه مجموعه جزوات مهندسی برق قسمت سوم این مجموعه که به بررسی شیرهای کنترل در صنعت برق پرداخته است برای دانلود اماده گردیده ا...
دانلود پایان نامه بررسی سیستم های زمین و محاسبات م... هدف از گردآوري این پایان نامه بررسی سیستم های زمین (سیستم ارت) و محاسبات مربوط به اتصالات زمین میباشد.همچنین درك عمیق تر مفاهیم مربوط به سیستم هاي زمی...
دانلود استانداردهای برق (سری ششم) زمین کردن... هدف از این استاندارد ، بررسی اثر سیستم  زمین و نحوه زمین کردن بر کیفیت برق می باشد. این استاندارد کلیه موضوعات مربوط به اثرات سیستم زمین و انواع روش ه...
دانلود پروژه اتصال به زمین یا Earthing... اتصال به زمین یا Earthing همانطور که میدانیم اتصال زمين يا ارت (Earthing) شامل يك اتصال مصنوعي برق به زمين است كه مقاومت بسيار كمي براي عبور جريان دا...

یک دیدگاه در “دانلود مجموعه جزوات مهندسی برق (قسمت چهارم : زمین الکتریکی و حفاظت)”

  1. مهدی گنجی گفت:

    باسلام خیلی خوب

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.