دانلود پایان نامه جبران سازی توان راکتیو با ادوات FACTS


پایان نامه ای که امروز برای دانلود آماده شده است به جبران سازی توان راکتیو در سیستم های قدرت توسط  ادوات FACTS پرداخته است.

چکیده پایان نامه جبران سازی توان راکتیو با ادوات FACTS :

افزايش بار تحميلي به شبكه‌هاي انتقال و افزايش مصرف، لزوم توليد بيشتر انرژي الكتريكي را ايجاب مي‌كند، ولي بدست آوردن حريم‌هاي جديد براي خطوط انتقال بسيار مشكل مي‌باشد. و اين مسائل باعث مي‌شودكه شركت‌هاي توليد و انتقال كننده برق سعي كنند كه از حداكثر ظرفيت خطوط انتقال خود استفاده كنند، فن‌آوري جديد FACTS  اين قابليت را براي شركت‌ها ايجاد و علاوه بر آن قابليت اطمينان شبكه‌ها را نيز بالا مي‌برد، در اين مقاله ابتدا به شناسايي ت ادرات و تجهيزات FACTS پرداخته شده و سپس جبرانسازي توان رآكتيو براي افزايش بهينه ظرفت خطوط انتقال مورد بررسي قرار گرفته‌اند. مولدهاي توان راكتيو و مثالهايي از كاربرد ادوات FACTS در جهان و ايران از بخشهاي ديگر اين مقاله مي‌باشند.

فن‌آوري FACTS يك كنترل كننده منفرد و پرتوان نيست، بلكه مجموعه‌اي از كنترل كنندهاست، كه هر يك مي‌تواند به تنهايي يا با هماهنگي ديگر كنترل كننده‌ها يك يا چند پارامتر ذكر شده را در سيستم كنترل نمايد. يك كنترل كننده FACTS كه به طرز مناسبي انتخاب شده باشد، مي‌تواند محدوديت‌هاي خاصي يك خط مشخص يا يك كريدور را برطرف نمايد. از آن جا كه كنترل كننده‌هاي FACTS كاربردهايي از يك فن‌آوري پايه را عرضه مي‌كنند، توليد آن‌ها در نهايت مي‌تواند از مزيت فن‌آوريهاي مبنا بهره ببرد. همان گونه كه ترانزيستور جزء پايه براي طيف وسيعي از تراشه‌هاي ميكروالكترونيكي و مدارات است، تريستور يا ترانزيستور قدرت بالا نيز جزء اصلي براي مجموعه‌اي از كنترل كننده‌هاي الكترونيكي قدرت بالا است.

برخي از كنترل كننده‌هاي الكترونيك قدرت، كه اينك در زمره مفاهيم FACTS در آمده‌اند مربوط به زماني هستند كه مفهوم FACTSتوسط آقاي هينگوراني ـ به جامعه صنعتي معرفي شد. شاخص‌ترين آنها جبران كننده استاتيكي توان راكتيو در حالت اتصال موازي (svc) مي‌باشد، كه براي كنترل ولتاژ اولين بار در نبراسكا به نمايش درآمد و به وسيله كمپاني GE در 1974 و به وسيله كمپاني وستينگهاوس در مينه سوتا در 1975 به صورت تجاري عرضه شد. اولين كنترل كننده سري، NGH-SSR با حالت ميراكننده توسط هينگوراني، ساخته شد. اين كنترل كننده عبارت از ابزار كنترل امپدانس به صورت خازن سري كم توان بود و در سال 1984 توسط زيمنس در كاليفرنيا به نمايش درآمد. اين وسيله نشان داد كه با يك كنترل كننده فعال هيچ حدي براي جبران سازي توسط خازن سري وجود ندارد. حتي قبل از SVC ها، دو نوع راكتور قابل اشباع استاتيك براي محدود كردن اضافه ولتا‍ژها جود داشتند و نيز برق گيرهاي قدرتمند اكسيد فلزي فاقد فاصله هوايي نيز براي محدود كردن اضافه ولتاژهاي گذرا به كار مي‌رفتند. تحقيقاتي هم بر روي تپ چنجرهاي الكترونيكي و جابه‌جا كننده‌هاي فاز انجام شده است. با همه اين‌ها، وي‍ژگي منحصر به فرد فن‌آوري FACTS آن است كه مفاهيم اين چتر گسترده، موقعيت‌هاي فراوان بالقوه‌اي را براي فن‌آوري الكترونيك قدرت به وجود آورده، به طوري كه ارزش سيستم‌هاي قدرت افزايش يافته، و با استفاده از آن انبوهي از نظريات پيشرفته و جديد ارائه و به واقعيت تبديل شده است.

انواع کنترل کننده های  FACTS :

به طور كلي، كنترل كننده‌هاي FACTS را مي‌توان به چهار دسته تقسيم كرد:

كنترل كننده‌هاي سري

كنترل كننده‌هاي موازي(شنت)

كنترل‌كننده‌هاي تركيبي سري ـ سري

كنترل كننده‌هاي تركيبي سري ـ موازي

استفاده از ادوات FACTS در صنعت برق ایران :

در صعنت برق ايران نيز تحقيقاتي در زمينه استفاده از اين ادوات در خطوط انتقال به منظور افزايش ظرفيت انتقال توان انجام گرفته و نتايج مثبتي نيز بدست آمده است. از جمله آن مي‌توان به استفاده از اين ادوات در شبكه برق خراسان اشاره كرد. شبكه قدرت ايران شامل دو بخش شبكه قدرت خراسان و شبكه قدرت ساير استانهاي كشور مي‌باشد كه اين دو بخش تا چند سال پيش از يكديگر جدا بودند؛ ولي بدلايل اقتصادي و فني بهم متصل شدند. يكي از مشكلات اين شبكه اين بود كه، با اينكه خط متصل كننده شبكه ايران و خراسان توان نامي حدود 1500 مگاوات دارد، ولي حداكثر توان انتقالي 300 مگاوات بود. همچنين هزينه‌هاي فراوان توسعه شبكه يكي ديگر از مشكلات موجود بود. متخصصان كشورمان با كمك ادوات FACTS مشكل نوسان توان و توسعه بهينه شبكه انتقال را رفع نمودند.

همچنين ديگر تحقيقات انجام گرفته در اين زمينه توسط دانشگاه مازندران و دانشگاه تورنتوري كانادا به منظور افزايش ظرفيت حرارتي خط و استفاده بهينه و بيشتر از ظرفيت خالي خط انتقال پست 230KV نكا به پست 230KV قائم شهر مي‌باشد.

——-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :   دانلود پایان نامه جبران سازی توان راکتیو با ادوات FACTS

دانلود کمکی :   دانلود پایان نامه جبران سازی توان راکتیو با ادوات FACTS

رمز عبور فایل :  www.wikipower.ir

حجم : 2,95  MB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-
.
. http://wikipower.ir/wp-content/uploads/2013/01/paste_word.png خريد فايل word

http://wikipower.ir/wp-content/uploads/2013/01/shopping_cart.png شماره پايان نامه : 84

قيمت فايل ورد : 10000 تومان

آموزش کامل نحوه خرید

فایل pdf پروژه را از قسمت فوق به صورت رایگان دانلود و مشاهده کنید.برای دریافت فایل word پروژه ، روی تصویر زیر کلیک نمایید.لینک دانلود فایل word بعد از پرداخت مبلغ به صورت آنی برای شما فعال میشود.(پرداخت با کلیه بانک های عضو شتاب)

buy

مطالب مرتبط ....

پایان نامه كنترل توان راكتيو جهت پايداری شبكه توسط... پایان نامه ای که در این مطلب برای دانلود آماده شده است ، با عنوان كنترل توان راكتيو جهت پايداری شبكه توسط ادوات FACTS می باشد.این پایان نامه در 106 صف...

مطالب مرتبط با دانلود پایان نامه جبران سازی توان راکتیو با ادوات FACTS

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.