ترانسفورماتور سه فاز و تعیین گروه ترانس سه فاز+دانلود


ترانسفورماتور سه فاز:

ترانسفورماتور سه فاز از گران ترین تجهیزات در صنعت برق محسوب می شوند. تولید توان الکتریکی در مقیاس وسیع و به طور معمول به صورت ولتاژهای سه فاز 13.2Kv یا بیشتر است.در اغلب موارد انتقال نیروی الکتریکی در ولتاژهای بیش از 63 ، 132 ، 230  و 400 کیلو ولت انجام میگیرد و برای این منظور جهت افزایش ولتاژ تولید شده ی خط انتقال از ترانسفورماتورهای سه فاز استفاده می شود.سپس در مراکز بار ولتاژهای انتقالی به ولتاژهای توزیع 20000 و سپس 380 ولت کاهش می یابند.

در گذشته استفاده از سه ترانسفورماتور تک فاز به جای یک ترانسفورماتور سه فاز معمول بوده اما امروزه به علت توسعه و پیشرفت در طراحی و ساخت از ترانس های 3 فاز به طور گسترده ای استفاده می شود.

در مقایسه با انواع ترانس های تک فاز مزایای عمده یک ترانس سه فاز عبارتند از :

فضای کمتری را در عین مقادیر نسبی مساوی اشغال می کند، وزن کمتری دارد ، حدود 15% ارزان تر است و علاوه بر اینها برای راه اندازی و اتصال فقط یک دستگاه جابه جا یا متصل می شود.

در حالت کلی می توان گفت ترانس 3 فاز از نظر ساختمان به دو دسته تقسیم می شود :

1- ترانسفورماتورهای سه فازی که از 3 ترانسفورماتور تک فاز تشکیل میشوند.(ترانسفورماتور سه فاز سه پارچه)

2 – ترانسفورماتورهای سه فازی که دارای یک هسته مشترک میباشند.(ترانسفورماتور سه فاز یک پارچه)

ترانسفورماتور سه فاز یک پارچه:

اگر هسته های آهنی سه ترانسفورماتور یکفاز را مطابق شکل (1) کنار هم قرار دهیم و بر روی بازوی هر هسته سیم پیچ های فشار ضعیف و فشار قوی را پیچیده و آنها را به شبکه سه فاز وصل کنیم،در هر هسته یک فوران جاری میشود.

میدانیم که فوران های جاری شده در هسته ها با جریان به وجود آورنده شان همفازند.سیم پیچ ها به ولتاژهایی وصل شده اند که با هم اختلاف فاز 120درجه دارند.پس جریان آنها نیز 120 درجه با هم اختلاف فاز دارند.

wikipower.ir هسته ترانس سه فاز

شکل 1 : هسته ترانسفورماتور سه فاز یک پارچه

فوران های جاری در هسته ، در بازوی وسط با هم جمع میشوند.اما همان طور که مجموع جریان های سه فاز وقتی دامنه مساوی دارند،برابر صفر است(مجموع سه بردار مساوی با اختلاف زاویه 120درجه)مجموع فوران هایی که از بازوی وسط هسته میگذرند ،نیز صفر است.بنابر این میتوان از بازوی وسط هسته ترانس سه فاز صرف نظر کرد.

اما بازوهای باقی مانده را میتوان در یک سطح کنار هم قرار داد.بدین ترتیب هسته ترانسفورماتورهای سه فاز مانند شکل(2) ساخته میشود.

www.wikipower.ir هسته ترانس سه فاز

اتصالات سیم پیچ های ترانسفور ماتور سه فاز:

سیم پیچ های ترانس سه فاز در سمت اولیه یا ثانویه می توانند به صورت ستاره (star) ، مثلث (Delta) و یا زیگزاگ (Zigzag) به هم وصل شوند.

شرایط موازی کردن ترانسفورماتورهای سه فاز :

1-دارای ولتاژهای فشار قوی و فشار ضعیف مساوی(نسبت تبدیل یکسان )

2-ولتاژ اتصال کوتاه یکسان

3-نسبت توان های نامی از سه برابر تجاوز نکند.

4-اختلاف فاز برابر(گروه برداری یکسان)

5-برابری فرکانس

در صورتی که گروه برداری دو ترانس سه فاز یکی نباشد  و آنها را موازی کنیم،جریان گردشی بسیار بالا در ثانویه ترانس جاری شده و ترانس آسیب میبیند.

گروه ترانسفورماتور سه فاز به صورت عددی از 0 تا 12 بیان میشود.به طورمثال اگر عدد گروه برداری 0 باشد یعنی اختلاف ولتاژ خطی اولیه و ثانویه در ترانس سه فاز 30× 0 یعنی صفر درجه خواهد بود.و اگر گروه برداری یک ترانس سه فاز 5 باشد اختلاف ولتاژ خطی اولیه و ثانویه در ترانس سه فاز 30× 5 یعنی 150 درجه خواهد شد.

این عدد را که به صورت مضربی از 30 می باشد در جلوی حروف معرف اتصالات سیم پیچ های ترانس سه فاز قرار می دهند.مثلاً مشخصه YNd5 بیانگر اتصال اولیه ستاره با مرکز ستاره زمین شده و ثانویه ، مثلث است که اختلاف زاویه بین اولیه و ثانویه برابر 150 درجه می باشد.

در ادامه فایلی براتون آماده کرده ایم که میتوانید با مطالعه آن با  روش های گروه برداری ترانس های سه فاز آشنا شوید.

برای دانلود جزوه کامل ترانس سه فاز اینجا کلیک کنید.

———-w————i——-——-k———–i———

       دانلود مستقیم  :   ترانسفورماتور سه فاز و تعیین گروه ترانس سه فاز+دانلود

       دانلود کمکی   :   ترانسفورماتور سه فاز و تعیین گروه ترانس سه فاز+دانلود

       رمز عبور فایل :       www.wikipower.ir

       حجم :         2,5 MB

       اشتراک گذاری شده توسط :  ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط ....

دانلود پروژه شبیه سازی اتصالات ترانسفورماتور های س... پروژه ای که در این پست آماده گشته به بررسی انواع اتصالات در ترانس های سه فاز و همچنین شبیه سازی این اتصالات توسط نرم افزار متلب (matlab) پرداخته است.ک...
دانلود فایل آموزشی ترانسفورماتورهای قدرت... فایلی که در این مطب برای دانلود آماده شده است به بررسی ترانسفورماتورهای قدرت ، ساختمان ترانسهای قدرت ، سيستم هاي اندازه گيری و حفاظت ترانس و همچنین ان...
دانلود پروژه موازی کردن ترانس های سه فاز و شبیه سا... در این پروژه ابتدا در مورد ترانسفورماتور و انواع ترانس فورماتور های سه فاز از نظر ساختمانی بحث شده است.سپس مزایای و معایب ترانس سه فاز سه پارچه و یک پ...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.