مفهوم پخش بار و برنامه پخش بار در m فایل متلب


‌یکی از مسایل مهم در سیستم‌های قدرت محاسبه ی پخش بار می باشدکه این محاسبات برای حالت دائم و شبکه متقارن انجام می شود. در ادامه با مفهوم پخش بار و روش های آن آشنا می شوید. و همچنین برنامه پخش بار به روش نیوتن- رافسون در متلب که حاوی ۵ فایل می باشد را میتوانید دانلود کنید.در این فایل پخش بار نیوتن- رافسون برای سیستم شعاعی ۳۳ باسه استاندارد نوشته شده است.

برای هر شین چهار پارامتر مهم وجود دارد:

چهار پارامتر هر شین

 • اندازه ولتاژ |V|
 •  زاویه فاز δ
 • توان اکتیو P
 • توان راکتیو Q

شین های سیستم معمولاً به سه نوع دسته بندی می شوند:

۱) شین مرجع(Slack) : این شین که به شین نیروگاهی معروف است را به عنوان شین مرجع یا (Slack) در نظر گرفته می شود. زاویه در این شین صفر درجه و ولتاژ معمولا یک پریونیت در نظر گرفته می شود.پس از محاسبات پخش بار کمبود تولید و تلفات سیستم توسط این شین باید جبران شود.این شین را معمولا شین شماره ۱ در نظر می گیریم و در این شین مقادیر |V| و δ معلوم و مقادیر P و  Q مجهول می باشد.

۲) شین های کنترل شده: این شین های دارای ژنراتور هستند و به شین های کنترل شده یا PV معروفند، زیرا در این نوع از شین ها ولتاژ و توان اکتیو مقداری معلوم دارد. در انجام محاسبات، ما باید به دنبال پیدا کردن مقدار فاز و توان راکتیو این شین ها می باشیم.

۳) شین های بار: در این نوع شین ها توان اکتیو و راکتیو مشخص است و ولتاژ و فاز قسمت مجهول است که باید محاسبه شود. این شین ها به شین های  PQ نیز موسوم هستند.

معمولاً باس شماره یک باس مرجع و باسهای ۱تاm باسهای کنترل ولتاژ و باسهای m+1 تا n باسهای مصرفی شماره گذاری می شوند .

۳۳-bus

LFYBUS (مخفف لود فلو وای باس): کد تشکیل دهنده ماتریس ادمیتانس برای پخش بار

Busdata33 : ماتریس اطلاعات باس برای کد LFYBUS

Linedata33 ماتریس اطلاعات خطوط برای کد LFYBUS

LFNEWTON کد پخش بار اصلی نیوتن رافسون

BUSOUT  : کد نمایش نتایج نهایی

برای اجرای این برنامه و نمایش نتایج آن در متلب به روش زیر عمل کنید :

 • ۱- متلب را اجرا کنید.
 • ۲- پوشه ی NR را در دکستاپ خود اکسترکت کنید.(همه محتویات آن ۵ فایل داخل پوشه باشد)
 • ۳- حال m فایل LFNEWTON را از گزینه home/open  در نرم افزار متلب باز کنید
 • ۴- حال این فایل را از گزینه editor/run اجرا کنید.گزینه change folder را انتخاب کنید.

روشهای مختلفی برای محاسبه پخش بار

 • روش گوس سایدل
 • روش نیوتن رافسون
 •  روش Decoupled
 • روش Fast  Decoupled
 • روش پخش بار DC

روش گوس سایدل :

یکی از روش های عددی برای حل معادلات غیر خطی روش گوس سایدل می باشد که یک الگوریتم مبتنی بر تکرار می باشد.در این روش برای ولتاژ شین ها داریم:

محاسبه ی پخش بار

در این روش مقادیر مناسبی برای Vi ها حدس می زنیم و سپس با استفاده از رابطه بالا مقادیر Vi ها رامحاسبه می کنیم. پس از هر تکرار اگر اختلاف ولتاژ در دو تکرار متوالی از مقداری کوچکتر بود پس همگرا شده ایم. همان طور که مشخص است سرعت همگرایی به حدس اولیه وابسته است.معمولا حدس اولیه برای اندازه ولتاژ شین ها ۱pu با زاویه صفر در نظر می گیرند. روش گوس سایدل به تکرار زیاد برای حصول همگرائی نیاز دارد. روابط بسیار ساده هستند و ‌سرعت رسیدن به جواب کم است(ممکن است ناپایدار شود و به جواب نرسیم).

روش نیوتن رافسون:

مشهورترین روش شناخته شده برای حل معادلات غیر خطی روش نیوتن رافسون می باشد.دراین روش با یک حدس اولیه شروع می کنیم،سپس سری تیلور را برای معادلات نوشته و از ترم های درجه بالا صرف نظر می کنیم.نتیجه این کار تبدیل شدن سیستم غیر خطی  به یک سیستم خطی بصورت زیر می باشد:

آموزش تخصصی سیمولینک متلب

که P∆و Q∆ از رابطه زیر محاسبه می شود:

محاسبه ی پخش بار

آموزش شبیه سازی متلب

و ماتریس ژاکوبین از رابطه زیر محاسبه می شود:

کنترل موتور الکتریکی

مقادیر اندازه ولتاژ و زاویه برای تکرار بعد از رابطه زیر محاسبه می شود:

پکیج آموزش صفر تا صد سیمولینک

این تکرار ها تا جایی ادامه پیدا می کنند که P∆و Q∆ کوچکتر از عدد کوچکی شوند.فلوچارت روش نیوتن رافسون را در شکل زیر می توانید ببینید:

 NR FlowChart

در روش نیوتن رافسون تعداد تکرار ها برای رسیدن به جواب کم تر است. تعدادتکرارها به تعداد باسها بستگی ندارد و سرعت رسیدن به جواب زیاد است.این روش پایدار است و بیشتر اوقات همگرا می شود و جوابهای بدست آمده دقیق تر می باشد.

——-w————i——-——-k———–i———

دانلود مستقیم :  برنامه پخش بار ۳۳ باسه در m فایل متلب

رمز عبور فایل :  www.wikipower.ir

حجم کل فایلها :   ۱  MB

اشتراک گذاری شده توسط : ویکی پاور

——-p———o———–w———-e———r———-

مطالب مرتبط ....

دانلود جزوه تایپ شده بررسی سیستم های قدرت 1 (استاد... درس بررسی سیستم های قدرت ۱ یکی از مهم ترین دروس در رشته های مهندسی برق میباشد.پیشنیاز این درس ماشین های الکتریکی ۱ بوده که به صورت ۳ واحدی در مقطع کار...
دانلود کتاب بررسی سیستم های قدرت ۲... بررسی سیستم های قدرت ۲ یکی از مهم ترین و مشکل ترین دروس در رشته برق قدرت در دوره کارشناسی محسوب می شود.پیش نیاز بررسی سیستم های قدرت ۲ درس بررسی سیستم...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.