بخش هاي مختلف يك توربین بادي


نيروگاه بادي:

žدر نیروگاه های بادی ، با چرخاندن پره هايي كه در معرض وزش باد قرار مي گيرند ، انرژي لازم به توربين هاي مولد منتقل مي شود.  در بعضي از كشورها نيروگاه های بادی  را به صورت تركيبي با ديگر نيروگاه هاي آبي، سوختي به كار مي گيرند تا در زمان اوج مصرف، بتواند مكملي براي آنها باشد.
در شکل زیر یک توربین باد 660 کیلو وات ساخت ایران را مشاهده میکنید:
توربین بادwikipower.ir

1-    دماغه  Nose cone

2-   پره‌ها Blodes

3-  توپی مرکزی Hub

4-  یاتاقان پره Bearing

5-  محور اصلی Main shaft

6-  پوشش ناسل cov

7-  گیربکس Gear box

8-  دیسک ترمز Disk brake

9-  خنک کن روغن

10-  کوپلینگ Coupling

11- مولد اصلی برق Generator

12- بالا بر

13- باد سنج و باد نما

14- محور تغییر زاویه گام پره

15 -شاسی

16- برج

17- زاویه دوران

18-دسته گیربکس

19-چرخ دنده انحراف

20-گیربکس انحراف

21-واحد کنترل فوقانی

واحد هیدرولیک

žپره ها : كه عموماً از جنس فايبرگلاس مقاوم شده با پلي استر، ساخته شده است.  نيروگاههاي بادي عمدتاً داراي سه پره هستند ولي به ندرت سيستمهايي با دو پره وتك پره نيز وجود دارد.
žجعبه دنده: به صورت افزاينده سرعت پره ها را به دور نامي مناسب براي ژنراتورها تبديل ميكند.
žژنراتور يا مولد: انرژي مكانيكي شفت رابه انرژي الكتريكي تبديل مي كند.  عموماً اين ژنراتورها از نوع آسنكرون (غير همزمان) هستند.
žسيستم كنترل زاويه پره: اين سيستم در برخي از نيروگاههاي بادي بكارمي رود و وظيفه آن تنظيم زاويه برخورد باد باپره در وضعيتهاي مختلف بادي است.  اين سيستم غالباً هيدروليكي است و تغيير زاويه پره بر اثر فشار روغن انجام مي­شود.
ž

سيستم گردش ماشين خانه: سيستمي است مكانيكي كه سبب گردش ماشين خانه در جهت باد مي شود، به نحوي كه همواره دماغه توربين دقيقاً رو به باد يا دقيقاً پشت به باد قرار ميگيرد.

سيستم كنترل و فرمان: بخشي از نيروگاه است كه تمام عمليات نيروگاه و عوامل مختلف نظير سرعت و جهت باد، سرعت شفت، ولتاژ و فركانس خروجي، فشار روغن و…  را زير نظرداشته و متناسب با شرايط، فرمانهايي را به عملگرها ارسال ميكند.  كنترل كننده اكثر نيروگاههاي بادي PLC  است.

برج نيروگاه: در واقع نگهدارنده اتاقك نيروگاه بوده و در انواع مخروطي، مشبك و بتني وجود دارد.
سيستم سنكرونيزاسيون: سيستمي است كه با اندازه گيري ولتاژ، فركانس و اختلاف فاز در نيروگاه و شبكه، درمواقع مقتضي و مناسب، اجازه اتصال نيروگاه به شبكه را صادر مي كند.
سيستم نمايش دهنده :كه عواملي نظيرسرعت و جهت باد، سرعت پره ها و شفت، ولتاژ و فركانس خروجي، خطا و ميزان توان و انرژي توليدي و چندين عامل ديگر را نمايش مي­دهد.
 دانلود پایان نامه هایی با عنوان نیروگاه های بادی :

۲ دیدگاه در “بخش هاي مختلف يك توربین بادي”

 1. Ali گفت:

  Ba arze salam
  mikhastam az shoma mohandesin bozorgvar be khater matalebe fogholadaton tashaor konm .
  zemnan ye khaesh ham az shoma ostadan gerami dashtam
  mozoe seminar va payan name man darmord energy bad va pish bini on hast mitonid mano rahnamai konid baraye neveshtan 2 fasle aval payan namm
  va hamintor yekseri maghale farsi monaseb dar in zamine dar ekhtiyar man ghrar bedid
  ba tashakor faravan

  • سلام شما میتونید چندین پایان نامه در ضمینه انرژی باد و نیروگاه بادی را از سایت دانلود کنید برای دانلود انها شما می تونید با کلیک روی گزینه خرید فایل ورد پروزه ها (لیست کامل پروزه ها) کلیک کنید لیست کل پایان نامه ها موجود می باشد و از انجا می تونید پروزه های مختلف در زمینه انرژی بادی رو دانلود کنید و از آنها بهره ببرید همچین با سرچ در مطالب سایت می تونید بقیه پروژه ها در این زمینه رو م دانلود کنید موفق باشید

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.