انواع اینترفیس های روتر شبکه های اینترنتی


اینترفیس ها مسئولیت اتصالات روتر به دنیای خارج را برعهده داشته و  می توان آنان را به سه گروه عمده تقسیم نمود :

  • اینترفیس های مختص شبکه محلی : با استفاده از اینترفیس های فوق یک روتر می تواند به محیط انتقال شبکه محلی متصل گردد. اینگونه اینترفیس ها معمولا” نوع خاصی از اترنت می باشند . در برخی موارد ممکن است از سایر تکنولوژی های LAN نظیر Token Ring و یا ATM ( برگرفته از Asynchronous Transfer Mode ) نیز استفاده گردد .
  • اینترفیس های مختص شبکه WAN : این نوع اینترفیس ها اتصالات مورد نیاز از طریق یک ارائه دهنده سرویس به یک سایت خاص و یا اینترنت را فراهم می نمایند . اتصالات فوق ممکن است از نوع سریال و یا هر  تعداد دیگر از اینترفیس های WAN باشند . در زمان استفاده از برخی اینترفیس های WAN ، به یک دستگاه خارجی نظیر CSU به منظور اتصال روتر به اتصال محلی ‌ارائه دهنده سرویس نیاز می باشد . در برخی دیگر از اتصالات WAN ، ممکن است ‌روتر مستقیما” به ارائه دهنده سرویس متصل گردد .
  • اینترفیس های کنسول و کمکی : عملکرد پورت های مدیریتی متفاوت از سایر اتصالات است . اتصالات LAN و WAN ،‌ مسولیت ایجاد اتصالات شبکه ای به منظور ارسال فریم ها را برعهده دارند ولی پورت های مدیریتی یک اتصال مبتنی بر متن  به منظور پیکربندی و اشکال زدائی روتر را ارائه می نمایند . پورت های کمکی (  auxilliary )  و کنسول (console )  دو نمونه متداول از پورت های مدیریت روتر می باشند . این نوع پورت ها ، از نوع پورت های سریال غیرهمزمان EIA-232 می باشند که به یک پورت ارتباطی کامپیوتر متصل می گردند . در چنین مواردی از یک برنامه شبیه ساز ترمینال بر روی کامپیوتر به منظور ایجاد یک ارتباط مبتنی بر متن با روتر استفاده می گردد . مدیران شبکه می توانند با استفاده از ارتباط ایجاد شده مدیریت و پیکربندی دستگاه مورد نظر را انجام دهند .

شکل زیر انواع اتصالات یک روتر را نشان می دهد .

routerconnection1

انواع اینترفیس  یک روتر

در ادامه با نحوه استفاده از اینترفیس های فوق آشنا خواهیم شد.

پیکربندی‌ روتر با استفاده از پورت های مدیریت


پورت های کنسول و کمکی به منزله پورت های مدیریتی می باشند که از آنان به منظور مدیریت و پیکربندی روتر استفاده می گردد . این نوع پورت های سریال غیرهمزمان به عنوان پورت های شبکه ای طراحی نشده اند . برای پیکریندی اولیه روتر از یکی از پورت های فوق استفاده می گردد . معمولا” برای پیکریندی اولیه ، استفاده از پورت کنسول توصیه می گردد چراکه تمامی روترها ممکن است دارای یک پورت کمکی نباشند .
زمانی که روتر برای اولین مرتبه وارد مدار و یا سرویس می گردد ، با توجه به عدم وجود پارامترهای پیکربندی شده ،‌ امکان برقراری ارتباط با هیچ شبکه ای وجود نخواهد داشت . برای پیکربندی و راه اندازی اولیه روتر ، می توان از یک ترمینال و یا کامپیوتر که به پورت کنسول روتر متصل می گردد، استفاده نمود . پس از اتصال کامپیوتر به روتر ، می توان با استفاده از دستورات پیکربندی ، تنظیمات مربوطه را انجام داد . پس از پیکربندی روتر با استفاده از پورت کنسول و یا کمکی ، زمینه اتصال روتر به شبکه  به منظور اشکال زدائی و یا مانیتورینگ فراهم می گردد.

نحوه اتصال به پورت کنسول روتر


برای اتصال کامپیوتر به پورت کنسول روتر ، به یک کابل rollover و یک آداپتور RJ-45 to DB-9 نیاز می باشد . روترهای سیسکو به همراه آداپتورهای مورد نیاز برای اتصال به پورت کنسول ارائه می گردند . کامپیوتر و یا ترمینال می بایست  قادر به حمایت از شبیه سازی ترمینال VT100 باشند. در این رابطه از نرم افزارهای شبیه ساز ترمینال نظیر HyperTerminal استفاده می‌گردد .
برای اتصال کامپیوتر به روتر می بایست مراحل زیر را دنبال نمود :

  • پیکربندی نرم افزار شبیه سازی ترمینال بر روی کامپیوتر  ( انتخاب شماره پورت مناسب و … )
  • اتصال کانکتور RJ-45 کابل rollover به پورت کنسول روتر
  •  اتصال سر دیگر کابل rollover به آداپتور RJ-45 to DB-9
  • اتصال آداپتور DB-9 به کامپیوتر

شکل زیر نحوه اتصال کامپیوتر به روتر را با استفاده از یک کابل rollover نشان می دهد :‌

routerconnection2

اتصال کامپیوتر به روتر

برای مدیریت و پیکربندی از راه دور روتر ،‌ می توان یک مودم را به پورت کنسول و یا کمکی روتر متصل نمود . شکل زیر نحوه اتصال روتربه یک مودم را نشان می دهد :

routerconnection3

ارتباط با روتر از طریق مودم

به منظور اشکال زدائی روتر، استفاده از پورت کنسول نسبت به پورت کمکی ترجیح داده می شود . در زمان استفاده از پورت کنسول به صورت پیش فرض پیام های خطاء ، اشکال زدائی و راه اندازی نمایش داده می‌ شوند. از پورت کنسول در مواردی که سرویس های شبکه فعال نشده و یا با مشکل مواجه شده اند نیز می توان استفاده نمود . بنابراین پورت کنسول گزینه ای مناسب برای بازیافت رمز عبور و سایر مشکلات غیرقابل پیش بینی می باشد .

اتصال اینترفیس های LAN


در اکثر محیط های LAN ، روتر با استفاده از یک اینترفیس Ethernet و یا Fast Ethernet به شبکه متصل می گردد . در چنین مواردی روتر  همانند یک میزبان است که با شبکه LAN از طریق یک هاب و یا سوئیچ ارتباط برقرار می نماید . به منظور ایجاد اتصال از یک کابل  straight-through  استفاده می گردد . دربرخی موارد، اتصال اترنت روتر مستقیما”به کامپیوتر و یا روتر دیگری متصل می گردد . در چنین مواردی از یک کابل Crossover استفاده می گردد .
در صورت عدم استفاده صحیح از اینترفیس ها  ، ممکن است روتر و یا سایر تجهیزات شبکه ای با مشکل مواجه گردند .

اتصال اینترفیس های WAN


اتصالات WAN دارای انواع مختلفی بوده و از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می نمایند. سرویس های WAN معمولا” از ارائه دهندگان سرویس اجاره می گردد .خطوط leased  و یا packet-switched نمونه هائی از انواع متفاوت اتصالات WAN می باشند .
برای هر یک از انواع سرویس های WAN ، دستگاه مشتری ( اغلب یک روتر است ) به منزله یک  DTE ( برگرفته از data terminal equipment ) رفتار می نماید . پایانه فوق با استفاده از یک دستگاه DCE ( برگرفته از data circuit-terminating equipment)  که معمولا” یک مودم و یا  CSU/DSU ( برگرفته از channel service unit/data service unit   ) می باشد به ارائه دهنده سرویس متصل می گردد . از دستگاه فوق برای تبدیل داده از DTE به یک شکل قابل قبول برای ارائه دهنده سرویس WAN ، استفاده می گردد .

routerconnection4

استفاده از اینترفیس WAN

اینترفیس های سریال ، متداولترین اینترفیس استفاده شده در روتر برای سرویس های WAN می باشند .

مطالب مرتبط ....

دانلود پروژه روتر، نوع و نحوه اتصال روترها (مسیر ی... پروژه ای که امروز برای دانلود قرار داده شده است، مربوط به روتر، نوع و نحوه اتصال روترها (مسیریابها) می باشد. فایل این پروژه به صورت ورد (word) می باشد...

مطالب مرتبط با انواع اینترفیس های روتر شبکه های اینترنتی

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.