انواع شبکه رایانه ای


انواع شبکه:

شبکه رایانه ای از پیوند دو یا چند رایانه برای تبدیل داده ها از طریق یک رسانه ارتباطی ، پدید می آید. مشهورترین و بزرگترین شبکه ارتباطی جهان اینترنت میباشد که در واقع شبکه ای از شبکه های رایانه ای است. شبکه محدوده محلی (LAN) یک شبکه رایانه ای است که یک محدوده محلی ، مثل یک دفتر کار یا خانه را پوشش میدهد. شبکه های دیگری نیز چون شبکه شخصی (PAN) یا شبکه محدوده کلان شهری (MAN) یا شبکه محدوده گسترده (WAN) وجود دارند که هر یک به نوبه خود با دیگری متفاوت میباشد.

همچنین گونه بی سیم این شبکه نیز برای کاربران سیار وجود دارد که در حال پیشرفت میباشد هنگامی که اترنت بکار میرود معمولا رایانه ها به یک هاب یا یک کلید شبکه ای متصل می شوند در این حالت یک ساز وکار انتقال فیزیکی برقرار میگردد. پروتکل درخت پوشا اغلب برای نگهداری یک جانمایی شبکه بدون حلقه با یک LAN و بویژه نوع اترنت آن بکار میرود. یک تعداد پروتکل های شبکه از جمله TCP/IP میتوانند از سازوکار ابتدایی انتقال فیزیکی استفاده نمایند در این حالت DHCP بهترین راه حل جهت تنظیم پویای نشانی آی پی می باشد تا اینکه آنها بصورت ثابت تنظیم گردند. اتصالات بهم پیوستهLAN ها می توانند یک WAN را تشکیل دهند . همچنین یک مسیریاب برای اتصال شبکه های محلی به یکدیگر بکار گرفته می شود

انواع شبکه رایانه ای (2)

شبکه شخصی :

شبکه شخصی (PAN) یک شبکه رایانه ای است برای برقراری ارتباط بین دستگاههای مختلف رایانه ای (مانند تلفن ، دستیار شخصی دیجیتالی) که محدود به یک نفر میشود. این دستگاهها ممکن است متعلق به شخص مورد نظر باشد یا نباشد. دسترسی به این نوع شبکه عموما به چند متر محدود میشود. یک شبکه شخصی میتواند برای ارتباط بین چندین وسیله با یکدیگر و یا اتصال به یک شبکه سطح بالاتر و اینترنت بکار رود. چنین شبکه ای ممکن است دارای همبندی نوع گذرگاهی باشند و از سیم و با استانداردهای USB و firewallکار کنند. نوعی دیگر از این شبکه ها بی سیم هستند و از طریق فناوری های بی سیم مانند ارتباط داده ای مادون قرمز و بلوتوث ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال یک شبکه شخصی که از فناوری Bluetooth استفاده میکند و با نام عمومی پیکونت نیز خوانده میشود از 8 دستگاه فعال تشکیل می گردد که در یک رابطه فرادست – فرودست با یکدیگر قرار می گیرند(در حالت parked این تعداد می تواند تا 255 دستگاه باشد). اولین دستگاه در پیکونت به عنوان فرادست و سایر ابزارها در شرایط ایده آل این برد میتواند تا 100 متر نیز برسد.

شبکه محلی :

شبکه محدوده محلی (LAN) یک شبکه رایانه ای است که یک محدوده محلی ، مثل یک دفتر کار یا خانه را پوشش میدهد. این اختلافی است که این شبکه با دیگر شبکه ها همچون شبکه شخصی (PAN) یا شبکه محدوده کلان شهری (MAN) یا شبکه گسترده (WAN) دارد.

LANها معمولا از WANها سریعترند. قدیمی ترین LAN معروف یعنی آرک نت ، در سال 1977 توسط شرکت دیتا پوینت با هدف بوجود آوردن ارتباطی میان چندین دستگاه رایانه data point2200 برای دسترسی به فضای ذخیره سازی مشترکی بین آنها بوجود آمد. مانند تمامی شبکه های محلی اولیه آرک نت ویژه فروشنده بود. تلاشهای IEEE برای همگون سازی محیطی با بوجود آمدن سری استانداردهای IEEE802 نتیجه داد. هم اکنون دو نوع فناوری سیمی برای شبکه محلی وجود دارد : اترنت و حلقه علامتی.

همچنین امروزه گونه بی سیم این شبکه نیز با استاندارد IEEE 802.11x و نام تجاری وای فای برای کاربران سیار وجود دارد. در سازوکار فیزیکی هنگامی که اترنت بکار میرود معمولا رایانه ها به یک هاب یا یک سوئیچ متصل می شوند. در این حالت یک سازوکار انتقال فیزیکی سیگنالها برقرار می گردد. پروتکل درخت پوشا اغلب برای نگهداری یک شبکه با همبندی بدون حلقه با یک LAN و بویژه نوع اترنت آن بکار میرود. تعدادی قراردادهای شبکه از جمله TCP/IP می توانند از سازوکار ابتدایی انتقال فیزیکی استفاده نمایند. در این حالت DHCP بهترین راه حل جهت تنظیم پویای نشانی آی پی است تا اینکه آنها بصورت ثابت تنظیم گردند. اتصالات بهم پیوسته شبکه های محلی می تواند یک شبکه گسترده را تشکیل دهند. همچنین یک مسیریاب برای اتصال شبکه های محلی به یکدیگر بکار گرفته میشود.

شبکه کلان شهری :

شبکه محدوده کلان شهری (MAN) شبکه های رایانه ای بزرگی هستند که معمولا گسترده وسیعی مانند شهر یا دانشگاه را پوشش می دهند. در این گونه شبکه معمولا از اتصالات فیبر نوری برای پیوند دادن استفاده می کنند. برای نمونه یک دانشگاه یا دانشکده می تواند یک MAN داشته باشد که از بهم پیوستن چندید شبکه محلی (LAN) در مساحتی در حدود چندید هکتار تشکیل شده باشد. آنها از طریق شبکه MAN خود میتوانند با بهره گیری از یک شبکه محدوده گسترده (WAN) به سایر دانشگاهها و اینترنت دسترسی داشته باشند.

برخی از فناوری هایی که برای این منظور بکار می روند عبارتند از : حالت ارسال ناهمزمان (ATM) ، یا انتشار فیبری داده (FDDI) و خدمات داده ای چند مگا بیتی کلید دار (SMDS). این فناوری های قدیمی در حال تغییر هستند و قرار است MANهایی با فناوری بر مبنای اترنت گیگابیت جانشین آنها گردد.

شبکه گسترده :

شبکه گسترده (WAN) یک شبکه رایانه ای است که محدوده جغرافیایی نسبتا بزرگی مانند یک استان یا ایالت و حتی محدوده های جغرافیایی گسترده تری را پوشش میدهد. از همین دیدگاه ، این شبکه با شبکه شخصی یا شبکه محدوده کلان شهری یا شبکه محلی فرق میکند. معروف ترین شبکه گسترده جهانی ، اینترنت است. شبکه های گسترده برای ارتباط بین شبکه های محلی استفاده می شوند ، که به این وسیله کابران و رایانه هایی در یک مکان میتوانند به کاربران و رایانه هایی در جای دیگر اتصال پیدا کنند. بسیاری ازWANها انحصارا برای سازمان و یا شرکتی خاص طراحی شده اند و خصوصی می باشند ، بقیه اغلب توسط شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت (ISP) ایجاد شده اند تا از طریق شبکه LAN یک سازمان بتوانند به آنها خدمات اتصال به شبکه جهانی اینترنت را ارائه نمایند. شبکه های گسترده اغلب توسط خطوط اجاره ای ساخته می شوند.

تعدادی قرارداد شبکه از جمله TCP/IP میتوانند از مکانیسم ابتدایی انتقال فیزیکی استفاده نمایند. پروتکلهای دیگر شامل اکس 25 ، یا حالت انتقال غیرهمزمان و frame relay میتوانند برای شبکه های گسترده بکار روند. پس از فراهم شدن اینترنت در یک شبکه گسترده پر سرعت ، نیاز به یک شبکه خصوصی از خطوط اجاره ای تحت مالکیت سازمان هایی که میخواهند مکان هایشان را بهم وصل کنند ، بیش از پیش احساس میگردد. در این حالت اغلب از یک شبکه خصوصی مجازی استفاده میشود که فناوری رمز گردانی و سایر فناوری هایی که برای تضمین امنیت شبکه سازمان بکار میروند در آن استفاده میگردد.

شبکه های بی سیم :

یک LAN بی سیم یا WLAN یک شبکه محدوده محلی بی سیم است که امواج رادیویی برای جابجایی داده ها کمک میگیرد : ارتباط نهایی کاربران به شکل بی سیم است ، تا یک اتصال شبکه به تمام کاربران در یک ساختمان یا محوطه ارائه نماید. ستون فقرات اصلی این نوع شبکه معمولا از کابل ها بهره میگیرند. بنظر می آید شبکه بی سیم به شکل مهمی از اتصال در بسیاری از مکان های بازرگانی درآید. بازار آن برای رشد هنوز نیاز به اطمینان از سود این فناوری دارد. در کورد بازارهای بزرگ پیش بینی می شود این فناوری در مراکز بهداشتی ، بنیاد های آموزشی و دفاتر شرکتی کاربرد داشته باشد. در محیط های بازرگانی ، همایشها ، اماکن عمومی و دفاتر جانبی نیز مکان های بسیار خوبی برای WLAN هستند. شبکه بی سیم به عنوان جایگزینی برای شبکه های محدوده محلی (LAN) کابلی در مکان هایی که امکان کابل کشی مشکل یا غیر ممکن است ، بکار می رود. جاهایی مثل ساختمانها یا مدارس محافظت شده قدیمی هزینه نصب شبکه های بی سیم ارزان است ، زیرا آنها تنها شامل نقاط تماس و شبکه ریشه میشوند ، آخرین بخش شبکه بصورت بی سیم ارائه میشود توسعه های قدیمی شامل راه حل های ویژه صنعتی و قراردادهای(پروتکل های) اختصاصی ، بجز اواخر دهه 1990 ، اینها تماما با استانداردهای جدید تعویض میشوند ، بویژه نگارشهای متفاوت (wi-fi) IEEE 802.11 و home RF خطوط 2mbit/s که برای کاربر خانگی در نظر گرفته میشوند. یک فناوری جایگزین شبیه به ATM های 5 گیگا هرتزی HIPERLAN ، کمتر موفق بنظر رسید ، بنا به عوامل سیاسی و بازاری.

دو نوع از انواع ممکن زیر بنایی وجود دارد : نقطه به نقطه یا موردی و حالتی که به آن اصطلاحا حالت شالوده ای گفته میشود.

نقطه به نقطه : این حالت یک روش برای دستگاههای بی سیم است تا مستقیما با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. عملیات در حالت موردی و موقتی این امکان را به دستگاههای بی سیم میدهد تا در فاصله ها بترتیب با یکدیگر ارتباط داشته باشند بدون اینکه نیاز به یک نقطه تماس هماهنگ کننده مرکزی باشد.

حالت شالوده ای : در این حالت شبکه بی سیم توسط پل هایی به شبکه اترنت سیمی می پیوندد. حالت شالوده ای همچنین از نقطه مرکزی اتصال برای مشتریان شبکه بی سیم پشتیبانی میکند. یک نقطه تماس بی سیم در این حالت که به عنوان ایستگاه مرکزی شبکه بی سیم ارائه خدمات میکند ، مورد نیاز باشد. در لغت به معنای تلگراف بی سیم و یا مخابره با تلگراف بی سیم میباشد. به طور کلی یک روش بی سیم برای تبادل اطلاعات است. در این روش از آنتن ها بین 2 تا 5 کیاومتر بوده و در صورت استفاده از تقویت کننده تا 20 کیلومتر هم افزایش است. از نظر سرعت انتقال داده ها این روش مطلوب بوده اما به دلیل ارتباط مستقیم با اوضاع جوی و آب و هوایی از ضریب اطمینان بالایی برخوردار نیست

مطالب مرتبط ....

دانلود مقاله استاندارد شبکه های محلی بی سیم... مطلبی که امروز در این پست قرار داده شده است، مربوط به استانداردهای شبکه های محلی بی سیم می باشد. فایل این مقاله به صورت ورد (word) می باشد. امروزه با ...
معرفی شبکه های کامپیوتری (پایان نامه کارشناسی)... شبکه های کامپیوتری یکی از مباحث مهم برای دانشجویان رشته کامپیوتر می باشد.به طوری که یک تکنسین و یا مهندس این رشته باید به طور کامل نحوه شبکه کردن (برق...
پایان نامه شبکه های موردی (MANET)، ادهاک (Ad hoc)،... این پایان نامه به بررسی شبکه های موردی (MANET)، ادهاک (Ad hoc)، شبکه های بی سیم، کاربرد و خصوصیات شبکه های ادهاک میپردازد. همچنین به بررسی شبکه های مو...
دانلود پروژه معرفی شبکه های Wireless و بررسی شبکه ... برای انتقال اطلاعات، احتیاج به رسانه انتقال و سیستم انتقال می باشد. رسانه های انتقال اجزا فیزیکی می باشند  که انتقال اطلاعات در آنها صورت می گیرند و ع...

ارسال نظر برای این مطلب

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.